Споразумението за износ на украинско зърно ще бъде удължено със 120 дни. Това съобщи в Twitter министърът на инфраструктурата на Украйна Александър Кубраков. Малко по-късно потвърждение дойде и от Турция, като президентът Реджеп Тайип Ердоган уточни, че то се удължава, считано от 19 ноември 2022 г.

Споразумението се подновява за четири месеца "при същите условия" като действащите от юли насам, съобщи за France Press високопоставен служител, пожелал анонимност.

Сделката, постигната с посредничеството на ООН, влезе в сила през юли след предупреждения, че спирането на износа от Украйна може да доведе до сериозен глобален недостиг на храна и глад. Украинското министерство съобщи, че споразумението за разширяване на инициативата е постигнато в Истанбул.

Според този източник всички страни по споразумението са се разбрали то "да остане в сила за 120 дни през зимните месеци", а след като свърши неблагоприятният сезон, може да бъдат направени "нови договорки".

Инициативата за превоза на зърно в Черно море, чийто срок изтича утре вечерта, даде възможност от украинските пристанища да бъдат изнесени над 11 милиона тона зърно.

Международен източник, запознат с преговорите, също потвърди днес за AFP, че се подновява споразумението, включващо Украйна, Русия, Турция и ООН.

Сделката гарантира безопасно преминаване на украинския износ на зърно през определени черноморски пристанища, докато войната с Русия продължава.

"Споразумението за зърнения коридор в Черно море е удължено със 120 дни, считано от 19 ноември 2022 г.", заяви президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, предаде Анадолската агенция.

"Значението на това споразумение се вижда от доставката на повече от 11 милиона тона зърно и хранителни продукти с близо 500 кораба за период от 4 месеца", изтъкна той.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш каза, че инициативата "продължава да демонстрира значението на дискретната дипломация в контекста на намирането на многостранни решения".

„Приветствам споразумението между всички страни да продължат Черноморската зърнена инициатива за улесняване на безопасното корабоплаване при износ на зърно, храни и торове от Украйна“, каза той и допълни, че ООН е ангажирана доставките да продължат и да бъдат премахнати оставащите пречки пред износа на храни и торове от Руската федерация.

"И двете споразумения, подписани в Истанбул преди три месеца, са от съществено значение за намаляване на цените на храните и торовете и за избягване на глобална хранителна криза", добави Гутериш.

Данните на ООН показват, че близо 500 кораба, превозващи повече от 10 милиона тона зърно и други хранителни продукти, са отпътували в рамките на споразумението към най-бедните страни в света.