Британският принц Хари и съпругата му Меган Маркъл очакват първото си дете съвсем скоро, но заедно с вълненията около раждането, по всяка вероятност те ще бъдат натоварени и с допълнителна данъчна тежест, пише BBC.

Като гражданин на Съединените щати, Меган Маркъл подлежи на облагане от американската хазна, което важи и за бъдещата ѝ рожба. САЩ са една от малкото държави, които събират данъци върху доходите на база гражданство, а не на местожителство.

Единствените други примери са Еритрея и Мианмар. Това означава, че всеки, който притежава американско гражданство, трябва да се отчита пред американската хазна, независимо къде живее.

Това е и причината, поради която херцогинята на Съсекс ще трябва да подава данъчна декларация пред данъчните власти във Вашингтон, въпреки че живее в Уиндзор заедно със своя съпруг. Освен това всеки, който е бил американски гражданин през последните пет години, автоматично предава това "наследство" на своите синове и дъщери.

Очаква се в близко бъдеще Меган Маркъл да получи британско гражданство, но този процес отнема време, пише още BBC. Тя трябва да изпълни всички изисквания, които важат за останалите имигранти в страната, едно от които е да е живяла във Великобритания през последните пет години.

Когато официално стане поданик на Обединеното кралство, Маркъл ще може да се откаже от американското си гражданство и да се освободи от задълженията си към държавната хазна на САЩ.

Наследникът на Хари и Меган обаче ще може да направи същото, едва след като навърши 16 години.

Според данъчните спогодби между САЩ и Великобритания, американските граждани могат да получат данъчен кредит върху част от доходите, получени на територията на кралството. Но въпреки това Меган все пак ще трябва да плати известна сума на данъчните.

В американското данъчно законодателство се посочва, че с данък се облагат всички доходи и дарения над 15 797 долара годишно, както и активите на стойност над 200 000 долара. Американските граждани са длъжни да разкриват информация и за всички свои банкови сметки зад граница.

В случая с Меган Маркъл това включва и всички подаръци, които ще получи бъдещият член на кралското семейство. Всички бъдещи инвестиции, фондове и спестявания, открити на името на детето, също ще подлежат на данъчно облагане.

Много е вероятно рожденните дни на наследника на Меган и Хари да се превърнат в истинско счетоводно предизвикателство, пише още изданието.

Според BBC американската актриса е получавала по 50 000 долара хонорар за всеки епизод на сериала "Костюмари", в който е участвала. Сега тя вече не работи като професионален актьор, но по всяка вероятност получава парични трансфери при всяко излъчване на шоуто.

Колкото до разходите на кралското семейство, те в по-голямата си част се покриват от бащата на Хари - принц Чарлз. Средствата идват основно от постъпленията от графство Корнуол.

Повечето семейства в САЩ, които имат сключен брак, подават съвместно данъчните си декларации, но в случая с Хари и Меган ситуацията няма да е такава. Основното им притеснение не е свързано с опасността от плащането на повече данъци, а с разкриването на информация за финансите на кралското семейство.

Именно по тази причина принц Хари държи повечето си банкови сметки отделно от тези на Меган, тъй като не би желал да разкрива чувствителна информация пред американските власти.

Ако Маркъл все пак реши в даден момент да се откаже от американското си гражданство, тя съвсем няма да е единствена. Бившият градоначалник на Лондон Борис Джонсън го направи през 2016 г. Няколко години по-рано той нарече американската данъчна система "абсолютно скандална".

Принцът на Монако Албърт II, който е син на американската актриса Грейс Кели, мина през същата процедура, след като се намираше в ситуация, подобна на тази, в която ще изпадне и детето на Хари и Меган.

Американската певица Тина Търнър се отказа от гражданството си през 2013 г., след като в продължение на 12 години живя в Швейцария. Съоснователят на Facebook Едуардо Саверин престана да бъде американски гражданин малко преди борсовия дебют на компанията през 2012 г.

Той се премести в Сингапур, а там двойното гражданство не е разрешено, поради което бе принуден да върне американския си паспорт.