Големите борси, които предлагат на инвеститорите платформи за финансови продукти, търпят все по-голяма конкуренция. Те трябва да убеждават инвеститорите да използват техните продукти, докато нови играчи чупят цените.

„ Борсите са основен фактор за финансиране на европейските предприятия. Затова стратегическото значение на съществуването на една Борса на Европа е значително", коментира Джордж Юджекс, бивш CEO на New York Stock Exchange и генерален директор на Galileo Global Advisors, цитиран от Le Point.

За да успеят да се съпротивляват, борсите бяха залети от вълна на сливания. London Stock Exchange и TMX от Торонто съобщиха за сливане, докато New York Stock Exchange-Euronext (NYSE), която обединява борсите в Ню Йорк, Париж, Брюксел, Лисабон и Амстердам обяви сближаване с Deutsche Börse.

Основен фактор за второто сливане, според икономиста, е фактът, че двете борси все по-трудно успяват да останат конкурентни на „платформите от друг тип". „От друга страна те трябва да се противопоставят на един световен пазар, в който най-голямата борса е Хонконг", коментира той.

Същевременно раждането на нов борсов играч номер едно доведе до силно смущение и от двете страни на Атлантика. Франция, която поведе инициативата за Паневропейска борса през 2000 г., се страхува, че ще остане в изолация, защото седалищата на новия гигант ще бъдат във Франкфурт и Ню Йорк.

От друга страна това голямо разместване предизвиква тъга и примирение сред старите професионалисти на Уолстрийт, които виждат как Nyse се подчинява на логиката на глобализацията.

Идеята, че Храмът на капитализма, оцелял 219 години, минава в ръцете на холандско дружество в германско име никак не е по вкуса на нюйоркчаните от старата школа, коментира Wall Street Journal.