Илон Мъск е един от най-богатите хора в света, но същевременно и един от най-ниско заплатените изпълнителни директори.

През миналата 2017 г., като шеф на Tesla, Мъск е спечелил от заплати едва 49 920 долара, обявиха от автомобилната компания, цитирана от CNN.

За да си докарате подобно възнаграждение, изобщо не е нужно да сте изпълнителен директор на компания – достатъчно е само да работите 80 часа седмично на минимална заплата в Калифорния (10.50 долара + овъртайм).

Годишната заплата на Мъск е дори по-ниска от средния годишен доход на американските домакинства, който възлиза на 57 617 долара.

За сравнение, през 2016 г. изпълнителният директор на концерна General Motors Мери Бара получи от заплати внушителните 22.6 млн. долара.

Освен всичко друго, Илон Мъск е отказал да взима заплатите си през миналата година, посочват от Tesla.

Така че повишението на минималното възнаграждение в Калифорния на 11 долара на час едва ли засяга милиардера - нищо, че в резултат на това годишната му заплата ще скочи с 6 хил. долара през настоящата 2018 г.

Разбира се, човек като Мъск не разчита на доходи от заплати. Милиардерът притежава 37.9 млн. броя акции от Tesla, които се равняват на 13 млрд. долара.

Освен това, той е и сред главните акционери на космическата компания SpaceX, на която е съосновател и изпълнителен директор.

А там нещата се развиват повече от добре, след като компанията успешно изстреля ракетата Falcon Heavy през тази седмица.

Илон Мъск е на 40то място в списъка на най-богатите хора в света с нетно състояние от 21.4 млрд. долара, по данни на Bloomberg.

Това, че някои изпълнителни директори не взимат заплатите си или работят за възнаграждение от 1 долар, не е нещо ново, особено когато вместо компенсация ръководителите получават акции от компанията, която управляват.

Основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин се подписват срещу 1 долар годишно, откакто компанията стана публична.

Тактиката със заплата от 1 долар се прилага и когато дадена компания изпитва финансови затруднения. Подобен случай имаше при изпълнителния директор на GM Рик Вагонер във времето, когато концерна се плъзгаше към банкрут.

Все пак Илон Мъск може да получи огромно възнаграждение под формата на бонуси, ако постигне специфични цели с Tesla, сред които повишаване на пазарната капитализация, приходите и печалбите на компанията.

Ако милиардерът успее да постигне това, ще получи акции на стойност 55.8 млрд. долара.

Компанията за електрически автомобили обяви рекордна загуба в размер на 675 млн. долара за четвъртото тримесечие на 2017 г.

Това е пет пъти по-висока загуба спрямо същия период на предходната 2016 г. Проблемите са свързани със забавяне в производството на най-новия автомобил на концерна, а именно Model 3.