На фона на вирусната епидемия в Китай, централната банка в страната вкарва в ход нова стратегия за ограничаване на заразата – почистване и унищожаване на банкноти, при които има висок риск от заразяване.

Новите мерки, обявени от Китайската народна банка през уикенда, целят да редуцират разпростанението на коронавируса, официално наричан Covid-19.

Към днешна дата все още не се знае много за вируса, който разболя над 71 хил. души по света, отнемайки живота на близо 2 хил. души, главно в Китай. Световната здравна организация предполага, че то оцелява до няколко часа без преносител.

Поради това сградите в районите, засегнати от епидемията, редовно се дезинфекцират, като се почистват дръжките на вратите, бутоните в асансьорите и прочее.

Властите се страхуват, че банкнотите, които постоянно преминават от ръка на ръка, също могат да са преносител на заразата.

Поради това китайската централна банка буквално ще пере пари, дезинфекцирайки ги чрез ултравиолетова светлина и висока температура, след което ще ги съхранява за срок до 14 дни, преди да ги върне обратно в обращение, сочи официално обявление на китайското правителство, цитирано от CNN.

Парите в брой, които идват от най-рисковите зони, като болници и пазари, ще бъдат „третирани специално“ и ще се изпращат обратно към централната банка, вместо да бъдат връщани в обращение.

А в клона на банката в град Гуанджоу тези високорискови банкноти могат да бъдат унищожавани, вместо да бъдат дезинфекцирани, пише държавният таблоид Global Times.

За да се справи с тази ситуация, банката ще пусне в обращение голяма сума нови бакноти. През януари институцията е отпуснала нови банкноти на стойност 573 млн. долара на Ухан – китайския град, откъдето тръгна епидемията.

Сред другите мерки попада и забрана за трансфер на пари между провинции, ударени от заразата.

Не е ясно доколко са засегнати парите в Китай, тъй като се смята, че вирусът загива след няколко часа без преносител, особено ако е третиран с дезинфектанти. А повечето хора в градовете не използват пари в брой, така или иначе, тъй като безкешовото разплащане в Китай може да се похвали с високо проникване.

Но предишни проучвания са доказали, че парите в брой могат да бъдат изключително мръсни. Така например, на щатския долар са намерени следи от какво ли не – домашни любимци, наркотици, бактетии и вируси, сочи проучване от 2017 г., проведено в Ню Йорк.

Това не означава, че парите в брой задължително са опасни за нашето здраве, тъй като предаването на заболявания чрез пари е нещо сравнително рядко.