Бизнес усетът повелява, че трябва да се опитате да купите имот на най-ниската възможна цена, но това не важи за този конкретен имот в Сидни, Австралия, пише ВВС. Той беше купен от китайски инвеститор за 88.888.888.88 австралийски долара. Осем е смятано за щастливо число, защото на китайски звучи като думата „просперитет“.

Този късмет може да е добре дошъл, тъй като сделката беше сключена малко преди Сидни да бъде поставен на четвърто място в глобалния индекс на UBS на градовете с най-висок риск от ценови балони на пазарите на недвижими имоти. Преди австралийския град са Ванкувър, Лондон и Стокхолм.

Късметлийската цена от 88.88 млн. австралийски долара (68.2 млн. американски долара) беше платена за имот на улица „Кент“ 333 в централния бизнес квартал на Сидни. За щастие, номерът на улицата не се състои от три четворки, тъй като четири на китайски звучи сходно с думата „смърт“ и поради това се смята за нещастно число.

Офертата била отправена от китайската компания Bridge Capital и австралийската iProsperity Group, които ще превърнат имота в жилищна сграда и хотел с гледка към пристанище Дарлинг харбър. „Не за първи път китайски купувачи избират да предложат цена, която включва числа, смятани за късметлийски“, казва Винс Кернахан от компанията за недвижими имоти Colliers International, която осъществила продажбата.

В конкретния случай „предложението на купувача беше много близко до няколко други оферти. Те просто избраха тези числа за късмет и се оказа, че късметът е бил с тях“, допълват от компанията.

Чуждестранните инвеститори тласкат цените нагоре

Според швейцарската банка UBS пазарът на жилищни имоти в Сидни „прегрява, откакто градът се превърна в мишена на китайски инвеститори преди няколко години“. Ежегодният индекс на банката за риска от ценови балони на пазарите на недвижими имоти в света показва местата, където повишаването на цените „няма връзка с фундаменталните правила“ и „е непропорционално с разликите в растежа на местната икономика и процента на инфлацията“.

Според доклада цените на пазара на жилищни имоти са достигнали своя пик през втората половина на 2015 г. и оттогава леко са коригирани. Но нарастващото търсене от чуждестранни инвеститори е довело до трикратен ръст на стойността на пазара на жилищните имоти в последните три години.

„Нарастващото предлагане и допълнителните данъчни мерки за намаляване на чуждестранните инвестиции на жилищния пазар могат да сложат много рязък край на ценовия бум“, отбелязва банката.

Според индекса на UBS след Сидни се нареждат Мюнхен, Хонконг и Сан Франциско.