Сериалът "Чернобил", чийто последен епизод беше излъчен от HBO по-рано тази седмица, успя да счупи всички рекорди на телевизионния рейтинг.

Филмът прикова повече зрители пред екраните дори и от последния сезон на "Игра на тронове". Но въпреки това той не се хареса на всички и особено на руските държавни медии, пише The Moscow Times.

Руските телевизионни канали изглежда не могат да преглътнат факта, че не те, а американска програма за игрални продукции разказва историята на техните собствени национални герои. Много от водещите руски медии открито критикуваха сериала, който се превърна в истинска сензация в страната, макар че е достъпен само онлайн.

Комсомолская правда, например, публикува статия, в която се споделят подозрения, че конкурентите на руската държавна компания Росатом се опитват да подкопаят имиджа на страната като ядрена сила, използвайки платформата на популярния телевизионен сериал.

"Филмът е карикатура, в която няма капка истина", коментира вестник Аргументи и факти, който е популярен сред по-възрастните руснаци.

"В епизодите липсваха само мечки и акордеони", иронизира водещият на новинарския канал Россия 24 Станислав Натанзон. Той се пошегува с някои пропуски в декорите на филма, като модерната ПВЦ дограма на част от панелните блокове в Припят.

Наблюдателните зрители посочват и други разминавания, например факта, че Чернобил е твърде далеч от Москва и няма как разстоянието да бъде изминато с хеликоптер. Както и начина, по който военният патрул държи оръжието си - вертикално до рамото "по американски", а не пред гърдите, както предвижда уставът в Червената армия.

Някои от съвременниците на трагедията припомнят, че през 1986 г. гражданите на СССР рядко са използвали обръщението "другарю". Обикновено това е ставало само по партийни събрания. Критиките обаче не са насочени само към детайлите, но и към основните послания на филма.

Според Натанзон ядреният физик Валери Легасов, който е главният герой в сериала, е говорил открито за грешките в ядрената индустрия за СССР и не е бил принуждаван да мълчи. Той цитира негова статия в "Комсомолская правда" от 1988 г.

Това, което журналистът от Россия 24 премълчава обаче, е фактът, че първоначално редакцията на вестника отказва да публикува статията на Легасов. Той я изпраща още в края на 1987 г., но тогава изданието решава, че материалът е неподходящ.

Няколко месеца по-късно Легасов се самоубива, а статията, която разкрива някои от най-фрапантните пропуски в устройството на съветските ядрени реактори, излиза на бял свят седмици след смъртта му.

Руските медии обаче не спират с ожесточената критика срещу продукцията на HBO. Телевизионният канал NTV, който е част от групата на Газпром, дори обяви, че работи върху заснемането на свой собствен сериал, базиран на събитията от 26 април 1986 г.

Той ще е смесица между реални събития и фантастика, а сюжетът му е базиран върху конспиративната теория, че аварията е предизвикана от агент на ЦРУ, изпратен с мисията да извърши саботаж в атомната електроцентрала.

"Съществува теория, според която американците са успели да внедрят свои агенти в централата в Чернобил. Много историци не я отхвърлят. В деня на експлозията на мястото на инцидента наистина е имало сътрудник на американските тайни служби", твърди режисьорът на продукцията Алексей Мурадов.

"Очевидно прокремълската пропаганда не може да преглътне факта, че не руска, а американска телевизия разказа за саможертвата на нашите собствени герои. Това е и причината, поради която медиите, близки до властта, продължават да сипят критики по адрес на сериала", заявява журналистът Иля Шепелин от независимия телевизонен канал Дождь.