В резултат на все по-големите притеснения за състоянието на околната среда и премахването на пластмасовите опаковки за еднократна употреба, компаниите, които прилагат политики за опериране само с рециклирани материали се изправят пред неподозирани проблеми.

Оказва се, че повечето правителства по света все още няма разработени политики относно рециклирането, посочва Финиъс Глоувър, ръководител околна среда, социални и правителствени проучвания в Credit Suisse за Австралия.

„Реакцията на бързоразвиващите си потребителски компании е фокусирана върху рециклирането – те си поставят за цел да постигнат най-малкото 30% рециклирано съдържание във всички пластмасови опаковки”, казва той по време на конференция в Хонконг, предава CNBC.

Говорейки за пластмасовите отпадъци, Глоувър посочва, че някои компании просто не могат да рециклират в момента, тък като много държави все още не са разработило собствени политики за рециклирането.

Допълнително масло в огъня налива и забраната на Китай за внос на отпадъци.

Китай беше най-големият вносител на отпадъци до миналата година, когато наложи забрана за вноса на 24 вида отпадъци, опитвайки се да се бори срещу замърсяването в страната.

Азиатската страната започна да внася отпадъци от чужбина през 1980-те години за да подхранва растящия сектор на производството. Китай изгради широк сектор за обработка и рециклиране, но неправилното третиране на отпадъците и липсата на ефективен контрол превърна страната в един от най-големите замърсители в света.

Китайското решение за забрана на вноса на отпадъци реално пресече операциите на редица държави, които бяха свикнали да изпращат отпадъците си към Азия. Това доведе до изпъкване на проблема, че реално много страни нямат никакви политики за рециклирането.

Официално: Забраняват пластмасовите прибори и клечките за ушиКои са останалите продукти, които ще бъдат забранени в ЕС след 2021 г.

До 2025 година, 194 млн. тона боклуци се очакват да плуват в океаните, казва Глувър, добавяйки, че това е много обезпокоителна тенденция.

Според него, тази цифра само ще расте, ако правителствата не запчнат да правят нещо по отношение на рециклирането.