Когато слизат в Банкок на 9 януари, 269-те пътници в първия директен полет от Китай до Тайланд след края на ковид ограниченията, получават изключително специално посрещане.

Вицепремиерът на страната се появява, за да им подари гривни от орхидеи, разказва Bloomberg Businessweek.

Има основателна причина за това топло посрещане: Тайланд очаква 7 до 10 милиона китайски пътници да пристигнат по въздух тази година и се надява, че това ще помогне за икономическото възстановяване на страната.

Световните икономики, които разчитат на туризма и суровините, ще получат сериозен стимул от внезапното повторно отваряне на Китай, тъй като се очаква китайските потребители да похарчат част от спестяванията, натрупани по време на пандемията. Става дума за общо 5,6 трилиона юана (830 милиарда долара), посочва изданието.

Търсенето на самолетни пътувания, хотели и места в чуждестранни училища и университети ще избухне, докато китайците си стягат багажа за международни пътувания за първи път, откакто Covid-19 удари страната и света.

Тайланд привлече около 11,5 милиона чуждестранни посетители миналата година – далеч по-малко от 40-те милиона, които посетиха страната през 2019 г., преди пандемията, като почти една четвърт бяха от Китай.

Докато Тайланд и други туристически страни в Югоизточна Азия като Сингапур и Виетнам вероятно ще бъдат първите, които ще се възползват, развитите икономики, включително Япония и Великобритания, също ще усетят ползи.

Благодарение на повторното отваряне Китай може да донесе половината от растежа на световния БВП през тази година, според оценка на Natixis SA. Икономистите прогнозират, че икономиката на Китай ще нарасне с около 5% през 2023 г., изпреварвайки 3-процентния ръст, регистриран миналата година.

Разпространението на Covid обаче може да попречи на съживяването.


Експерти твърдят, че смъртните случаи може да са далеч повече от 60-те хиляди, които Китай отчете в първите пет седмици от последното огнище.

Празникът на Лунната Нова година, започнал на 22 януари, се очаква да разпространи вируса по-дълбоко в селските райони. Все пак решението на правителството да облекчи ковид ограниченията, заедно с усилията му да укрепи спадащия сектор на недвижимите имоти, ще повиши доверието на местните потребителите и ще помогне на чуждестранните производители на суровини като Бразилия и Чили.


„Голямото пътуване“ под сянката на COVID започна в КитайНад 2 милиарда китайци ще пътуват през следващите 40 дни в сезона на пътуванията, очакват властите

Цените на медта, смятана за барометър за китайската икономика, вече се покачи над 9000 долара за тон за първи път от юни в очакване на увеличено строителство.

Goldman Sachs Group Inc. заяви, че цената може да достигне 11 500 до края на годината. Покачването на медта помогна за засилването на чилийското песо, което се радва на най-добрата си серия от август насам.

Китай е и най-големият търговски партньор на Австралия, от където ще трябва да увеличи запасите си от желязо. Индексът измерващ цените на австралийските минни акции е близо до най-високото си ниво за всички времена.

Неотдавнашното размразяване на политическите отношения между правителствата на страните се очаква да доведе до възобновяване на търговията и в други сектори като въглищата, докато китайските туристи и студенти също вероятно ще се върнат.

Цената на петрола сорт Брент ще бъде над 100 долара за барел тази година, отчасти заради Китай, според ING Group NV.

BNP Paribas SA пък прогнозира, че индексът MSCI Emerging Markets ще нарасне до 1,110 до края на годината – ръст от 9%.

„Повторното отваряне на Китай ще доведе до така необходимият ускорител на глобалния растеж", казва Фредерик Нойман, главен икономист за Азия в HSBC Holdings Plc. "Увеличаването на разходите на китайските домакинства и инвестициите ще помогне да достигнем дъното в световната търговия в момент, когато търсенето на запад се колебае."


БВП на Китай през 2022 г. отблеза едно от най-лошите си ниваРастежът вероятно ще се възстанови до 4,9% през 2023 г.

Фактори, различни от Covid, могат да натежат върху възстановяването на Китай. Големият спад в цените на имотите ще натежи на съживяването на потребителите. А правителствените стимули, поне засега, са относително сдържани. Пред страната има и други големи, структурни пречки - населението започна да намалява през 2022 г. за първи път от шест десетилетия.

Когато ситуацията с Covid се успокои достатъчно, за да може Китай наистина да се отвори отново, вероятно около март, бумът, който ще последва, ще бъде разочароващ в сравнение със скока, усетен при по-богатите страни, когато те се отворих, казва Фрея Биймиш, главен икономист в TS Lombard. Китайските вътрешни стимули бледнеят, а резервът от спестявания в подкрепа на натрупаното търсене е много по-малък, отколкото в по-развитите икономики, смята тя.

Съществува и въпросът за глобалната инфлация. Bloomberg Economics изчислява, че повторното отваряне ще тласне растежа на БВП на Китай през 2023 г. до 5,1%, което би добавило около 0,9 процентни пункта към глобалната инфлация, в сравнение с това, което щеше да се случи, ако за “covid zero” политиките бяха продължили. Той изчислява, че всеки процентен пункт ускоряване на растежа на Китай добавя 12% към цената на барел петрол.

Управителят на Корейската централна банка Рий Чанг-Йонг призна на 13 януари, че макар търсенето от Китай да може да увеличи износа на страната му, то също може да предизвика инфлация.

Въпреки това за световната икономика, която се стреми към добри новини, възстановяването на търсенето от страна на Китай ще бъде добре дошло. Ръководителят на МВФ Кристалина Георгиева казва, че отказът на Пекин от “covid zero” политиките е може би единственият най-важен фактор за глобалния растеж през 2023 г. и Китай ще има положителен принос за растежа до средата на годината.

По-малко лошото още не означава добро, каза Кристалина Георгиева в Давос Икономическите перспективи са „по-малко лоши, отколкото се страхувахме преди няколко месеца

Анализаторите на Barclays Plc очакват скок в туризма, отбелязвайки данни от Ctrip International Ltd., които показват, че международните резервации за празника на Лунната Нова година са скочили с 260% спрямо година по-рано.

Те казват, че икономики като Австралия, Великобритания и САЩ ще бъдат сред бенефициентите. Преди Covid да затвори границите, Китай имаше дефицит от 260 милиарда долара, 85% от който се дължи на изходящия туризъм, според Barclays.

В същото време вътрешното възстановяване в Китай ще доведе до по-силно търсене на вносни стоки. S&P Global прогнозира ръст на търговията на дребно в Китай от 5,8% през 2023 г. Гарсия Хереро от Natixis казва: "Като се има предвид слабият растеж за САЩ и Европа и рискът от рецесия и за двете", очакваният ръст от 5,5% на БВП на Китай през 2023 г. дори и да не е впечатляващ ще допринесе значително за глобалния растеж.