Докато световната карта на COVID-19 се покрива с увеличаващите се червени кръгчета, има няколко страни, които все още не са регистрирали нито един случай на зараза.

Сред тях е и една от най-репресивните държави в света – Туркменистан, пише BBC.

Много експерти се притесняват, че властите в страната може би крият истината, което може да попречи на опитите за слагане на край на пандемията.

Докато светът се бори с коронавируса и все повече страни поставят под блокада своите поданици, Туркменистан организира днес масов велопоход, с който да отбележи Световния ден на здравето.

Централноазиатската държава твърди, че все още няма потвърдени случаи на коронавирус. Можем ли обаче да вярваме на данните, предоставяни от правителство, което е известно със своята цензура?

"Официалната здравна статистика от Тюркменистан е известна със своята ненадеждност," казва професор Мартин Макий от Лондонското училище по хигиена, който е изучавал здравната система на страната.

"През последното десетилетие те са заявявали, че нямат граждани, заразени с ХИВ/СПИН, което не е правдоподобно. Ние също така знаем, че в началото на новото хилядолетие те укриваха доказателства за наличие на различни зарази, включително и чума."

Мнозина в Туркменистан дори се страхуват да кажат, че COVID-19 може би вече е в страната.

"Мой познат, който работи в държавна агенция, ми каза, че не трябва да казвам, че вирусът е тук или какво съм чул за него, иначе може да имам проблеми," казва жител на столицата Ашхабад, който е пожелал анонимност.

Властите в Туркменистан обаче работят по борбата с евентуалното избухване на заразата. Те обсъждат план за действие заедно с представителите на ООН в страната.

Координаторът на ООН в страната Елена Панова казва пред BBC, че този план включва координация на държавно ниво, рисково общуване, разследване на случаи, лабораторна диагностика и друг мерки.

На въпрос дали ООН вярва на официалните данни, които показват, че Туркменистан няма потвърдени случаи на COVID-19, Панова избягва да даде директен отговор.

"Ние разчитаме на официалната информация, защото това правят всички държави," казва тя. "Тук не става въпрос за доверие, защото това е начинът, по който се случват нещата."

Президентът на Беларус: Пийте водка и ходете на саунаАлександър Лукашенко не се трогва от пандемията от коронавирус и твърди, че мерките на останалите страни са психоза

Според Панова взетите отрано мерки може би са допринесли за липсата на потвърдени случаи.

Туркменистан затвори повечето пропускателни пунктове по сухопътните си граници преди повече от месец.

Тя също така отмени полетите до Китай и някои други страни в началото на февруари и започна да отклонява всички международни полети от столицата към Туркменабат на североизток, където беше създадена карантинна зона.

Според местни жители обаче някои хора успяват чрез подкупи да излязат от зоната и да си спестят две седмици изолация в палатка.

Според Панова, всички пристигащи в страната и тези, които са имали симптоми на COVID-19, са били тествани. Тя обаче няма данни за това колко теста се правят на ден и с колко теста разполага Туркменистан въобще.

"Това, което разбираме от разговорите си с властите, е, че те разполагат с достатъчно тестове."

Колко готова обаче е здравната система на страната за евентуална зараза от коронавирус?

"Не знаем," признава Панова. "Казват ни, че са подготвени на някакво ниво и ние не подлагаме това на съмнение, тъй като болниците тук са много добре оборудвани."

"Ако обаче избухне зараза, това поставя под огромен натиск здравната система, както във всяка друга страна. Така че независимо от това колко си подготвен, това обикновено не е достатъчно. Затова вече говорим с тях относно осигуряването на респиратори и друг вид оборудване."

Сред население има известно усещане за информираност относно заразата. Движението между градовете е ограничено, а влизащите в Ашхабад трябва да разполагат с лекарско удостоверение.

Пазарите и офисите се опушват чрез изгарянето на билка на име юзерлик, след като президентът Гурбангули Бердимухамедов заяви, че изгарянето й прогонва вируса, въпреки че няма доказателства за това.

За разлика от по-голяма част от света обаче, животът в Туркменистан продължава както обикновено.

Кафенетата и ресторантите са отворени. Има сватби, никой не носи маски, а масовите събития се провеждат по план.

Изглежда, че страната отказва да признае основната заплаха от коронавирус.

Защо? Велопоходът в чест на Световния ден на здравето може да предостави обяснение.

Президентът Бердимухамедов е най-голямата звезда и центърът на ежегодното събитие.

Имидж на доброто здраве е част от култа към неговата личност. По държавната телевизия редовно показват Бердимухамедов как вдига тежести във фитнеса или кара велосипед. Той е основната движеща сила зад кампаниите за "здраве и щастие", при които държавни служители, облечени в еднакви униформи, правят сутрешни упражнения.

Основното послание на всичките тези събития е, че нацията е здрава, а по тази причина и щастлива, благодарение на президента.

Бердимухамедов провъзгласи своето президентство като "ера на мощ и щастие". Евентуално избухване на зараза от COVID-19 обаче може да разкрие колко несъстоятелни са неговите послания.

Точно по тази причина властите в Туркменистан може да се опитат да прикрият евентуална зараза, дори и да има заразени граждани.

Това е нещото, което притеснява професор Макий.

"Видяхме как заразата от COVID-19 се разнесе много бързо от Китай до всички части на света. В глобалната, в която живеем, всяка страна е толкова сигурна, колкото е най-слабата страна в света," казва той.

"Дори и ако други страни успеят да овладеят епидемията, има риск заразата да продължи да се разпространява от тези, страни, които не успеят да се справят. Изглежда, че Туркменистан може да е поредният пример."