Земната повърхност наистина се затопля, сочат резултатите от изследване на американски учени, цитирани от Би Би Си.

В рамките на проекта "Земя" на Калифорнийския университет в Бъркли са използвани нови методи и някои нови данни.

Учените забелязали същата тенденция на затопляне, която е била наблюдавана и от експерти от Британската метеорологична служба и НАСА. Учените от университета в Бъркли установили също, че промените в температурата на водата в северната част на Атлантическия океан може би са причината за вариациите в средните глобални температури на планетата.

Проектът се осъществява под ръководството на проф. Ричард Мюлър от университета. Ученият бил загрижен заради твърденията, че някои климатолози не се били съвсем честни, представяйки резултатите от изследванията си. Екипът на Мюлър включва 10 учени, повечето от които физици.

Сред тях е и тазгодишният Нобелов лауреат за физика Сол Пърлмутър. "За своя голяма изненада констатирахме, че новите резултати са много близки до тези от предишни изследвания, заяви Мюлър. Бях разтревожен, че учени от университета на Източна Англия са прикрили противоречиви данни."

Неговият екип изследвал също твърденията на скептични блогъри, че данните на метеорологичните станции не показват истинската тенденция на глобално затопляне. Твърденията са, че редица метеорологични станции регистрират затопляне, защото се намират в или край градове, а тези градове се разрастват и се наблюдава т.нар. градски топлинен островен ефект.

Учените проучили данни от около 40 000 метеорологични станции в света, но използвали нови методи, за да определят тенденцията, свързана с глобалните температури на сушата от 1800 г.

Оказало се, че кривата, изобразяваща температурните промени, е много сходна с онази, която ги показва въз основа на данни, събрани както от американската Национална агенция за океански и атмосферни изследвания и НАСА, така и от Британската метеорологична служба и университета на Източна Англия.

Източник: БТА