Земята е отчела най-горещия си януари в историята през миналия месец, продължавайки една притеснителна тенденция със задълбочаването на климатичната криза, сочат данни на Националната агенция на океанските и морските и атмосферните изследвания (NOAA).

Глобалните температури на земята и океаните през януари са надхвърлили всички температури, измерени през последните 141 години и са били с 1.13 градуса по Целзий над средната температура за 20-и век.

Рекордни температури са измерени в части от Централна и Южна Америка, Азия, Скандинавия, Индийския и Атлантическия океан и Централния и Западен Тихи океан.

Рекордът продължава една възходяща тенденция при температурите, докато въглеродният диоксид задържа жегата в атмосферата, което затопля планетата. Четирите най-горещи януарски месеца са отчетени от 2016 г. насам, а 10-те най-горещи от 2002 г. насам, според NOAA.

Последните пет години са и петте най-горещи, откакто се води подобна статистика, докато последното десетилетие също е най-горещото в историята.

2019 г. пък е била втората най-гореща година след 2016 г. със средна температура от около 0.6 градуса по Целзий над средната за периода 1981 – 2010 г., според европейската служба по климатичните изменения „Коперник“.

2020 г. вероятно ще се нареди сред петте най-горещи години, откакто резултатите се записват, според анализ на учени от Националните центрове за информация за околната среда.

Причинените от човека климатични промени не показват никакви признаци на отслабване. Учени от ООН обаче предупреждават, че затопляне с 2 градуса по Целзий може да доведе до глобална хранителна криза, както и да влоши положението с наводненията, периодите на жега и изселванията на хора.