Саудитска Арабия ще позволи на жени да присъстват на спортни събития на стадиони за първи път идната година, съобщиха официални представители, цитирани от ВВС.

Семействата ще могат да влизат на стадионите в три големи града – Рияд, Джеда и Дамам. Това е още едно решение в полза на предоставянето на повече свобода на саудитските жени, които са изправени пред стриктни правила за полова сегрегация.

То следва историческото решение за вдигане на забраната за шофиране.

Коронованият принц Мохамед бин Салман прави усилия да модернизира саудитското общество и да стимулира икономиката.

Спортните власти в Саудитска Арабия съобщиха, че подготовката ще започне на трите стадиона, така че да бъдат „готови да приемат семейства от началото на 2018 г.“.

Ресторанти, кафенета и монитори ще бъдат поставени на стадионите в рамките на промените. До този момент те бяха запазена територия само за мъжете.

Реформите са в съответствие с обявения план от 32-годишния принц Мохамед да донесе социални и икономически промени в зависимото от петрола кралство, известни като Визия 2030.

Миналия месец принцът издаде кралски указ, който разрешава на жените да карат кола за първи път от юни догодина. Отново се организират концерти, а скоро се очаква отново да бъде разрешено и киното.

В сряда принц Мохамед съобщи, че връщането към „умерен ислям“ е ключът в плановете му да модернизира страната. Той заяви, че 70% от саудитското население е под 30 години и то иска „живот, в който нашата религия означава толерантност“.

Анализатори обаче предупреждават, че има рискове в плана. Кралството си навлече гнева на консерваторите в социалните мрежи, след като разреши на жените да участват в честванията на националния празник на стадион „Крал Фахд“ в Рияд за първи път миналия месец.

Седем неща, които саудитските жени все още не могат да правятВъв вторник отпадна забраната да карат автомобил

Въпреки промените в последно време, жените все още са изправени пред строги ограничения в страната, която прилага стриктна форма на сунитския ислям, известна като уахабизъм.

Представителките на нежния пол трябва да се придържат към строг дрес код и не трябва да се виждат с необвързани мъже.

Ако искат да пътуват, работят и да имат достъп до здравеопазване, трябва да бъдат придружавани или да получат разрешение в писмена форма от своя мъж-пазител.