Да си на 40 години изобщо не е зле. Вие сте умни, изтънчени и вече не се тревожите за дребни неща.

Ако имате деца - те са достатъчно възрастни, че да можете да се забавлявате, а ако не - ще се превърнете в страхотен родител с целия този житейски опит зад гърба ви.

Но с тази възраст идват и някои промени във вашето здраве и тяло, за които може и да не сте подготвени.

Bright Side подбра няколко съвета за диетата след 40-ата годишнина, които могат да ви помогнат да облекчите и дори да предотвратите някои от здравните промени, които ви очакват.

1. Дайте тласък на метаболизма си

Метаболизмът е процеса по обмяна на веществата в организма. Има няколко причини, поради които някои хора имат по-бавен метаболизъм и за съжаление, възрастта е един от основните виновници за това.

Съществуват обаче начини, чрез които да стимулирате метаболизма си и храненето е от ключово значение. Уверете се, че хапвате често и никога не пропускайте хранене. Добавете повече протеини към вашата диета. Те ще ви помогнат да поддържате мускулната си маса и да не преяждате.

2. Изберете пълнозърнести храни пред рафинирани

Има два основни вида зърна: цялостни и рафинирани. Познайте кои са по-добри за вас? Целите, разбира се.

"Цели" означава, че зърното е или в първоначалната си форма, или е било смляно без отстраняване на която и да е част от него. Цялото зърно е чудесен източник на витамин В, калий, магнезий и фибри, което помага на храносмилането ви и намалява риска от сърдечни проблеми, затлъстяване и диабет.

3. Наблегнете на ядките

Забавен факт: ядките всъщност се считат за плод. Плод, който е с високо съдържание на мазнини, с ниско съдържание на въглехидрати и пълен с редица полезни хранителни вещества.

Ядките са заредени с антиоксиданти, които предпазват клетките, понижават нивата на лошия холестерол и могат да помогнат при диабет тип II. Те също така се считат за много добри за сърцето ви. Но внимавайте: не бива да прекалявате с количеството.

4. Хапвайте леща

Лещата е отличен източник на фибри и витамин В9, който също така е известен като фолат. Приемът на леща може да ви помогне да намалите нивата на лошия холестерол, да свалите риска от сърдечни проблеми, диабет и затлъстяване.

Минерал, наречен селен, който не присъства в повечето храни, се намира в лещата. Той помага на организма в борбата с рака, когнитивния упадък при по-възрастните хора и дори може да подобри хроничната астма.

5. Снабдете тялото си с добри бактерии

Вече знаем колко е важно да имаме здрава чревна флора. Продукти, като кефир, кисело мляко и комбуча, съдържат пробиотици, които помагат да се поддържа здравето на храносмилателната ни система.

Приемането на някои от тези продукти ежедневно, както и на добавки, е особено полезно за жени над 40 години, които изпитват пременопаузални симптоми.

6. Изберете мазна риба

Рибата е отличен източник на омега-3 мазнини и витамин D, които не само могат да помогнат за предотвратяване на сърдечни заболявания, някои видове рак, диабет и високо кръвно налягане, но и да спрат депресията, синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивността и дори шизофрения.

Те също така помагат за облекчаване на някои симптоми на менопаузата. Трябва да са в менюто от 1 до 3 пъти седмично. Най-здравословният избор на риба са сьомга, херинга, езерна пъстърва или сардини. Ако не сте фен на рибата, винаги можете да се консултирате с лекар за приемането на добавки, като например рибено масло.

7. Опитайте зеленото кафе

Зелените кафеени зърна не са печени, поради което съдържат повече хранителни вещества. Този вид кафе има голямо количество антиоксиданти, които могат да ни помогнат в борбата със стареенето.

8. Яжте по-рано вечер

Според проучване на Университета на Пенсилвания, времето на хранене играе ключова роля за вашето здраве и наддаване на тегло. Хората, които ядат по-късно през деня (от обяд до 23:00), са с по-високи тегло и нива на инсулин и холестерол, отколкото тези, които се хранят от 8 до 19 часа.

Късното хранене също така може да причини някои хронични заболявания, като диабет и сърдечни проблеми. Най-вероятно ще откриете, че имате повече енергия, ако ядете по-рано през деня.

Трите правила за неостаряващ ум От вас не се изискват много усилия, за да се радвате на добра памет

9. Грижете се за костите си

Почти всяка клетка в човешкото тяло използва калций по някакъв начин. А докато стареем, ние поемаме все по-малко и по-малко калций от храната, което води до това тялото ни да си го набавя от костите.

За да предотвратите недостиг на калций, диетата ви трябва да съдържа млечни продукти, семена, сьомга и сардини, боб и бадеми. Има много продукти, които не са млечни, но съдържат големи количества калций, което е страхотна новина за тези от нас, които имат непоносимост към лактоза.

10. Добавете цвят към вашата диета

Много плодове и зеленчуци съдържат антиоксиданти, но не много от тях съдържат антиоксиданта антоцианин, който е основно пигмент, който придава на някои плодове и зеленчуци техния светъл цвят.

Предишни изследвания показват, че продуктите с висока концентрация на антоцианин, като боровинки, цвекло, червено зеле или череши, могат да подобрят деменцията и състоянието на сърдечно-съдовата система при жените.