Един от начините за проявление на великите творци и тяхната креативност са сградите, които те създават. Обикновено размерът е това нещо, което ни впечатлява и ни кара да притаим дъх, но в последните години необичайният дизайн и удивителни форми правят една сграда шедьовър.

Представяме ви 10 забележителни със своята архитектура институционални сгради, истински пример за креативност.

Новият порт в Антверпен

През 2016 г. Заха Хадид завърши своя проект за нов порт в Антверпен, Белгия. Сградата е с площ 12 800 квадратни метра и е замислена като продължение на старата пожарна станция.

Целта на новата постройка е да обедини над 500 служители, работили в различни отделни сгради преди това, в едно общо пространство. В тон с мястото, на което е разположена, архитектурната форма на надстройката прилича на развято платно на кораб.

Филхармонична концертна сграда на Елба, Хамбург

Въпреки че все още не е напълно завършена, концертната зала в Хамбург, Германия, е забележителност в града. Сградата е проектирана от Herzog & de Meuron, а първите концерти тук ще се състоят в началото на 2017 г.

Новата сграда се състои от старинен пристанищен склад и стъклена надстройка. В комплекса са включени също хотел, кафене и апартаменти. Проектът стартира през 2003 г., но се забави заради финансови и правни въпроси.

Музикален театър Тбилиси

Необичайният дизайн на музикалния театър и изложбената зала в Тбилиси е нещо, което нямам как да бъде пропуснато. Комплексът представлява две големи тубообразни сгради с входове откъм градината и улицата.

Двете структури са свързани с обща стена и са дом на музикален театър и изложбена сграда с 566 седящи места и кафене. Идеята на дизайна е чрез сградата да се даде необичаен поглед към града и реката.

Център за световна култура на крал Абдулазис

Строителството на този център започва през 2008 г. и скоро предстои да бъде завършено. Центърът се намира в Дхахран, Саудитска Арабия, и ще включва аудитория, кино, библиотека, изложбена зала, музей и архив.

Сградата е с площ 100 000 кв. м и е по дизайн на Snøhetta, който се вдъхновява от местната геология и каменните формации в областта. Комплексът разполага с висока монолитна кула и серия малки пристройки, които изглеждат като камъчета.

Бизнес център K29

Разположеният във Вилнюс, Литва, бизнес център K29 е най-екологичната сграда в страната, построена от натурални и местни материали. Но не само това е впечатляващото, а и интересния дизайн. Овалната форма е иконична, а наклоненият покрив позволява на естествената светлина да влиза през деня, докато от прозорците се открива красива гледка.

В сградата няма тъмна зона, което предполага много приятна обстановка. В допълнение идва и двойна фасада, която разполага с автоматично контролираща се соларна система. Проектът е на PLH Arkitekter.

Музеят на динозавърското яйце

Този музей е по дизайн на архитектите Li Baofeng, Jianmin Ding и Changshun Xu от Университета по наука и технологии в Хуаджонг. Музеят е вдъхновен от факта, че в града са открити хиляди фрагменти от динозавърски яйца от 1990 година насам.

Музеят е дълъг 70 метра и се състои от няколко секции по склоновете. Сградата е с ъгловидна форма, за да наподобява формата на дракон, изображението, на който е подсилено от грубата бетонна обвивка, отлята върху бамбукова рамка, което придава съвременно излъчване.

Международен културен център на младежта Нанджинг

Центърът се състои от два небостъргача и скулптурна платформа, направени по дизайн на Заха Хадид. Към него има хотел, конферентен център, офис и административна зона, подземен паркинг. Необичайната архитектура на центъра има за цел да създаде преход от централния бизнес район на града, с високи кули към плана и релефа на съседната зона с река.

Американска военна академия за развитие на лидерство

Сградата се намира в Колорадо и е по дизайн на SOM. Тя включва образователен и изследователски център, които добавят символично излъчване на академичния кампус. След завършването му през 2016 г. академията става архитектурна забележителност и фокусна точка за околното пространство.

Тя предлага пространство за събития, конферентни и семинарни зали, библиотека и заседателна зала. Една от най-впечатляващите характеристики е големият оберлихт, който добавя нотка на драматизъм в дизайна.

Музеят MAAT

Този странен по форма музей е разположен на брега на река Тежу в Белем, Португалия. Дизайнът е комбинация от влиянията на съвременното изкуство и архитектура и технологиите, като една от целите на архитектите е да се слее с пейзажа.

Посетителите могат да се разходят под, през и дори над сградата, за да се насладят на градския пейзаж и реката. Фасадата е с 3D керамични плочки, които отразяват слънчевата светлина и сенките, създаващи красиви модели.

MOCAPE

MOCAPE е музей, разположен в Шънджън, Китай, и се състои от две институции. Един от тях е музея на съвременното изкуство, или MOCA, а другият е изложбата на планиране (PE), откъдето идва и името. Строителство започва през 2013 г.

Сградите се състоят от лоби, мултифункционално изложбено пространство, аудитория, серия от конферентни зали и площадки за обслужване, които се използват и от двете институции. Те образуват монолитно цяло, но архитектите са се опитали да се подчертаят уникални особености на всяка институция.