През последните години Китай постигна колосален напредък в развитието на икономиката, технологиите, инфраструктурата. Самият модел на развитие и сложната и често нееднозначна партийна политика обаче доведоха и до редица парадокси и странни явления в китайския живот:

По потребление на свинско месо Китай изпревариха САЩ. Страната дори разполага със „свински резерв“, с който да си помогне в случай на рязко покачване на цената на свинското.

Много компании разполагат около сградите си мрежи, за да не допуснат самоубийства на работници. Горе-долу грижата в повечето китайски заводи се изчерпва с това.

Самозапалването е много популярна форма на протест в Китай. Затова при важни събития, като смяната на властта през 2012 г., на площадите на Пекин пожарната дежуреше непрекъснато.

В Китай националният интерес е основна ценност и оправдава горе-долу всичко. По време на церемонията за откриването на Олимпийските игри през 2008 г. малката Янг Пей се стори на организаторите недостатъчно симпатична, затова я замениха с Лин Мяок, която трябваше да отваря уста под звуците на предварително записаната песен. Когато измамата бе разкрита, музикалният директор на церемонията обясни: „Аудиторията ще ни разбере, защото защитавахме националния интерес“. Да, китайският национален интерес е наистина всеобхватен.

Че в Китай се правят ментета на всевъзможни стоки и марки не учудва никого. Но там се подправят и цели менте магазини, чийто брой при товастремително расте, Най-големият магазин за ментета е разположен в град Кунминг и носи името на Apple.

В Китай се издава наръчник за туристите в чужбина, след като китайците си спечелиха славата на отвратителни туристи. Няколко инцидента през последните години, като този с китайски тинеджър, който надраска името си на стенопис в египетски храм, както и случаи на изядени редки растения и животни, само затвърдиха имиджа на китайците.

Стремителният икономически ръст и урбанизация в Китай станаха причина много селски жители да загубят земите си. Но от време на време се намира някой смелчага, който да окаже съпротива и дори да успее. Пример е тази къща на фермера Луо Баоген, който отказа да се раздели с нея заради строителството на магистрала. И тъй като нито фермерът, нито строителната компания отстъпиха, сега сега на мястото има и магистрала, и къща насред нея. Това не е единичен случай в Поднебесната.

И като говорим за магистрали и в Китай, както и у нас, никой не се учудва, ако път започне да се руши седмици и месеци след откриването му.

Липсата на земи кара изобретателните китайци да стават още по-изобретателни. Така се появиха тези „пентхауси“ - понякога законно, понякога не китайците издигат цели къщи на покрива на друга сграда.

Бедността и корупцията в Китай направиха възможен и друг феномен: богати престъпници и бизнесмени, обвинени в данъчни престъпления и даване на подкупи, да платят на двойник, който да излежи присъдата им вместо тях.