От музеи до църкви, архитектурата в американските градове предлага модернистични шедьоври и исторически съкровища, скрити в малките странични улички. Една често пренебрегвана категория обаче са библиотеките на страната.

Въпреки че първата функция на една библиотека е да съхранява книги и ръкописи, те са и места за проучвания, изследвания и усамотение. Историческите библиотеки от Ню Йорк до Калифорния разполагат с огромни зали за четене, много от тях с декоративен тавани, полилеи и топлото сияние на лампите за четене.

Повече модерни сгради, като Централната библиотека на Сиатъл или Billings Public Library, са не само архитектурни чудеса, но служат и като пространства за събиране и технологични центрове. Днешните библиотеки не са само за книги, новият дизайн включва звукозаписни студия, компютърни зали и дори изложбени зали.

В чест на красотата им и за да покажем тяхната роля в този все по-дигитален свят, ви представяме 10 значими библиотеки в САЩ.

Централната библиотека на Сиатъл

За реализацията на проект за обновяване на библиотеката са похарчени общо 196.4 милиона долара. Крайният резултат на футуристична сграда е дело на Рем Колас.

Сградата е на 11 етажа, в стъкло и стомана. Тук пространството е огромно, а книгите са подредени на нещо спираловидна рампа, която обхваща 4 етажа. Подредбата следва принципите на десетичната бройна система.

Бостънска централна библиотека

Централната библиотека се състои от две сгради - на Чарлз Фолън МакКим и Филип Джонсън. Сградата на МакКим в Square Copley е построена през 1895 година и тук се помещава голяма читалня, наречена Бейтс хол, със зелени лампи и класически дървени маси.

Възстановяването на читалнята е струвало 50 милиона долара.

Библиотека Fisher Fine Arts във Филаделфия

Проектирана от американския архитект Франк Фърнес през 1888 г., в библиотеката на Университета на Пенсилвания бяга от популярните мрамор или гранит, обичайният дизайн от края на 19 век, в полза на огнената червена тухла.

Сградата съдържа комбинация от кули, комини и високи стаи, имитиращи фабриките в центъра на Филаделфия.

Конгресна библиотека, Вашингтон



Това е най-голямата библиотека в света, която се помещава в три сгради „Томас Джеферсън“ (открита през 1897 година), „Джон Адамс“ (открита през 1938 година) и Мемориалната сграда „Джеймс Мадисън“ (открита през 1981 година).

Достъпът до библиотеката е публичен, но книги се заемат само на членове на Конгреса и Върховния съд и някои други висши държавни служители. Тук работят около 400 души.

Академична библиотека Phillips Exeter, Ню Хемпшир

Това е най-голямата библиотека, която се намира в учебно заведение, в света. Разполага с 250 000 тома. Библиотеката е по дизайн на Луис Каан, която я проектира като три концентрични кръга.

Тухленият външен пръстен са външните стени, средният е изработен от бетон и там се съхраняват купчините книги, а вътрешният е атриум.

Публична библиотека Ню Йорк

Тази сграда е архитектурен шедьовър на изящните изкуства и се намира точно до Bryant Park на Пето авеню и 42-ра улица в Манхатън. Строителството започва през 1902 г. и е завършено през 1911 г.

Днес в нея се помещават около 15 милиона книги, включително средновековни ръкописи, древни японски свитъци и съвременни романи.

Арабска библиотека в Скотдейл, Аризона

Проектирана от richärd+bauer architects, сградата е открита през 2007 г. и се намира в пустинята на Аризона. Наклоненият ъгъл на покрива и глиненият и каменният покрив са в синхрон с пустинните каньони

Правен отдел на градската библиотека на Айова

Тази библиотека дава обществен достъп до 105 000 тома юридически трактати върху държавни, федерални, регулаторни и съдебни практики. Голямата зала на библиотеката е обзаведена във викториански стил, с боядисани тавани, витражи, огромни рафтове с книги.

Публична библиотека в Билингс, Монатана

Сградата е завършена през 2015 г., а архитектът залага на устойчивост, прозрачност и динамични пространства. Изграждането й струва 20 милиона долара. Според архитекта тя е пример за приемственост между модерната архитектура и традициите на 19 век.

Библиотека Джордж Пийбоди, Балтимор

Разположена в Института за музика Пийбоди, тази библиотека се описва като "Катедралата на книги" заради своя огромен открит атриум в центъра, който позволява поглед към всяко ниво на библиотеката надолу.