Когато запушеният нос и зачервеното гърло се превърнат във ваши спътници, не мислите много-много за храна.

Но сте чували съветите на лекарите. Пийте много течности. Добавете джинджифил в менюто при гадене. Вкарайте колкото се може повече хранителни вещества в тялото си, дори ако в началото са само в течна форма.

И след като отново се върнете към твърдите храни, уверете се, че не са преработени или съдържащи захар. Лесно меню, нали?

Всъщност, не чак толкова. Има обаче и някои здравословни храни, които могат да накарат болен човек да се почувства по-зле, защото изострят или удължават симптомите на болестта по някакъв начин.

Кои здравословни храни са най-големите ни врагове по време на боледуване и какво да хапваме вместо тях?

Вижте съветите на Huff Post, но и помнете: всеки организъм реагира на храните по различен начин, дори когато е болен.

Не яжте

Спанак

Хистаминът е вещество, чието освобождаване в организма предизвиква симптоми на алергия, но се намира и в много храни. Такива се например спанакът, ягодите, доматите и цитрусовите плодове.

Ядки

Ядките съдържат важни хранителни вещества, които помагат на организма да се пребори с инфекцията, като цинк и витамин Е. Но по-добре да се въздържате от консумацията им в началните етапи на заболяване, особено ако стомахът ви е разстроен или имате треска.

Тъй като ядките са с високо съдържание на (здравословни) мазнини, тялото ви ще трябва да работи по-усилено, за да ги усвои. Това може да доведе до проблеми с храносмилането и да изпие енергията, от която се нуждае, за да се преборите с инфекцията. Смята се, че орехите също съдържат хистамин.

Броколи

Докато броколите са доста полезни, тъй като съдържат подсилващи имунитета хранителни вещества, като витамини А и С, те са и с високо съдържание на фибри, които могат да бъдат трудни за усвояване, когато сте болни.

За да не раздразните стомашно-чревния си тракт, наблегнете на храни с по-ниско съдържание на фибри и по-лесно усвоими, за да може тялото ви да фокусира вниманието си върху преборването на инфекцията.

Яжте

Червени чушки



Червените чушки съдържат съединение, наречено кверцетин - мощен антиоксидант, който също така има антивирусни и противовъзпалителни свойства. Те са богати на витамин С, за който се смята, че съкращава продължителността на симптомите на настинка, но не са толкова кисели като цитрусовите плодове - бонус, ако гърлото ви боли.

Гъби



Цитокините са малки протеини, които подават сигнал на имунната система, когато се разболявате, и са отговорни за съня, когато сте здрави. Изследванията сочат, че гъбите, като шиитаке, рейши и кордицепс, могат да повишат нивата на цитокините и да помогнат на имунната система да се бори с инфекцията.

Пилешка супа или бульон



Проучванията посочват, че пилешката супа съдържа съединения, които имат противовъзпалителен ефект, което я превръща в идеална храна в борбата срещу симптомите на настинка и грип. Едно от тези съединения - карнозин, се намира в пилешкото месо и може да бъде полезно при борбата с ранните стадии на настинка или грип, показва проучване от 2012 г., публикувано в American Journal of Therapeutics.

Но ако мисълта за супа не ви е приятна, пилешкият бульон също може да ви помогне. Той съдържа електролитни минерали, като калий и натрий, които са важни за поддържането на нормална хидратация на тялото.