САЩ все още е една от четирите държави в света, която не гарантира правото на платен отпуск по майчинство. Швеция, от друга страна, пък е безспорно най-доброто място за работещи майки и бащи, предлагайки на родителите невероятните 480 дни платен отпуск на дете.

Някои водещи компании в САЩ, най-вече в технологичния сектор, обаче вече тръгват в посоката на скандинавската държава, пише Entrepreneur. com.

Преди седмица Netflix обяви неограничен платен отпуск за майки и бащи, приканвайки ги да си вземат “колкото искат отпуск” в годината след раждането или осиновяването на дете. Софтуерният гигант Microsoft също подобри условията си за платения отпуск по майчинство. Той бе последван бързо от Adobe, която удвои майчинството, което гарантира на служителите си.

Вижте 10 щатски компании, които предлагат изключително щедри условия за отпуск по майчинство:

1. Netflix

Базираната в Лос Гатос, Калифорния, компания за стрийминг услуги предлага на служителите си, които станат родителите, неограничен отпуск в продължение на една година. Това решение дава възможност на младите родители да си вземат колкото искат отпуск по време на 12-те месеца след раждането или осиновяването на дете.

Те също така имат избор да се върнат на работа на половин работен ден, на пълен работен ден “или да идват и да отсъстват от работа, когато им е необходимо.”

2. Adobe

От 1 ноември софтуерната компания ще предлага 16 седмици платен отпуск по майчинство за родителя, който ще се грижи основно за детето. Тази щедра политика, от която могат да се възползват 6 000 служители на Adobe в САЩ, ще важи за майки и бащи, които са станали родители “посредством раждане, сдобиване с дете от сурогатна майка, осиновяване или са станали приемни родители.”

Така, заедно с болничните, служителките на Adobе, които стават майки, ще имат право общо на 26 седмици платен отпуск.

3. Twitter

Служителките на Twitter, които стават майки, получават никак не лошите 20 седмици платен отпуск по майчинство. В същото време, станалите бащи и родителите, които са осиновили дете, получават 10 седмици платен отпуск.

Освен това всяко тримесечие компанията организира дискусии между служители, които скоро са станали родители и такива, на които скоро им предстои да станат, където се обсъждат всевъзможни въпроси.

Вижте още: Бивши служители на Facebook се оплакват от работата там

4. Google

Google, която скоро ще стане подразделение на Alphabet, гарантира на биологичните майки 18 седмици напълно платен отпуск по майчинство. Майките, които имат усложнения по време на раждането, получават 22 седмици.

Родителят, който ще се грижи основно за детето, независимо от пола, има право на 12 седмици платен отпуск, като това важи и за родители, които са осиновили деца или пък са се сдобили с дете от сурогатна майка. Родителите, които няма да се грижат основно за детето, могат да получат до 7 седмици платен отпуск.

Първият служител на Google, който излиза в отпуск по майчинство, е настоящият главен изпълнителен директор на YouTube Сюзън Войчицки. Тя е излизала общо пет пъти по майчинство, откакто се присъединява към Google през 1999 г.

5. Johnson & Johnson

Компанията, която е известна най-вече с бебешките си продукти, със сигурност знае как да се погрижи за тези, които се грижат за бебетата. Станалите родители, без значение дали чрез раждане или осиновяване, които работят в компанията, получават безплатна доставка на хранителни продукти и вземане на пране.

Майките получават до 17 седмици платен отпуск, а бащите девет седмици. Отпускът може да бъде вземан през първата година след раждането или осиновяването на детето.

6. Facebook

Facebook предлага на своите служители, които стават майки и бащи, 17 седмици платен отпуск. Освен това социалната мрежа предоставя по 4 000 долара за всяко родено или осиновено бебе.

Интересно ще бъде да се види за колко време ще излезе в отпуск главният изпълнителен директор Марк Закърбърг, когато той и съпругата му Присила Чан станат родители.

Закърбърг може да разпредели отпуска си или да го използва наведнъж в рамките на година след раждането, освен ако главният изпълнителен директор не е изключение от правилото.

7. Goldman Sachs

Goldman Sachs осигурява на станалите майки в компанията 16 седмици платен отпуск. Това включва 4 седмици отпуск по майчинство при пълно заплащане за родителя, който ще се грижи основно за новороденото. Родители, които няма да се грижат основно за детето, имат право на 4 седмици платен отпуск.

Банката предлага до 16 седмици отпуск за родители, които са се сдобили с деца чрез сурогатство или осиновяване. Кърмещите майки в базираната в Ню Йорк компания имат целодневен достъп до консултанти и право да ползват специални стаи.

Вижте още: Най-добрите работодатели в САЩ

8. Reddit

Reddit предлага на новите майки и бащи 17 седмици платен отпуск по майчинство. Базираната в Сан Франциско компания позволява отпускът да бъде вземан в първата година на периода най-малко от по две седмици. По подобие на Zynga, HubSpot и Groupon, компанията също така предлага неограничен отпуск.

9. Bank of America

Банковият гигант предлага прогресивна схема, като служителите, които са работили за компанията най-малко една година, получават до 12 седмици платен отпуск по майчинство, бащинство или за осиновяване. Ако е необходимо повече време, служителите могат да вземат до 14 седмици допълнителен отпуск без заплащане.

Банката също така предлага на служителите си, които са осиновили дете, до 8 000 долара. Институцията възстановява на служителите до 240 долара на месец на дете за разходите, направени докато те са били на работа.

10. Microsoft

На 1 ноември компанията ще стартира най-мащабната си политика по отношение на майчинството. Софтуерният гигант удължава майчинството и бащинството до 12 седмици при пълно заплащане, с допълнителни 8 седмици за майките, които са родили.

Отпускът може да бъде вземан наведнъж или на интервали.