100-годишна галапагоска костенурка на име Диего най-накрая ще получи заслужена почивка.

В понеделник Диего и още 14 костенурки се завърнаха в родния си дом на остров Еспаньола - част от архипелага Галапагос, след като помогнаха за спасяването на вида им от изчезване, съобщава BBC News.

Диего, „официално“ се пенсионира през януари с идеята да се завърне на Еспаньола през март.

От 60-те години на миналия век Центърът за костенурки Fausto Llerena - развъдно съоръжение, разположено на остров Санта Крус, използва Диего и другите костенурки, за да увеличава популациите на техните видове, съобщава The New York Times.

Смята се, че Диего е отговорен за появата на над 2000 костенурки - около 40 процента от вида му, според BBC News. Това е много работа за една костенурка.

От Службата за националните паркове на Галапагос смятат, че Диего е взет от Еспаньола по време на експедиция в началото на 20 век.

Той е върнат в съоръжението на Санта Крус през 1976 г., след като е прекарал 30 години в зоопарк в Сан Диего, съобщава The New York Times. По това време на Еспаньола са останали само 12 женски и две мъжки костенурки от вида му.

И така Диего се захваща с възстановяването на популацията. Една от останалите костенурки не дава потомство, така че бъдещето на вида остава в ръцете на двамата мъжкари. Диего обаче е доста агресивен и активен в своите навици на чифтосване и затова получава по-голямата част от вниманието на дамите.

Учените предвиждат, че гигантските костенурки ще могат да се възпроизвеждат нормално на Española, според The ​​New York Times. Преди да се върнат на острова, всички костенурки трябваше да прекарат време в карантина, за да се уверят, че не внасят семена, които не са родом от Еспаньола.

Министърът на околната среда на Еквадор, Пауло Проаньо Андраде каза в Twitter, че паркът "затваря важна глава", добавяйки, че Еспаньола посреща всички костенурки обратно "с отворени обятия".