Дълго чакане на опашка, справяне с критични коментари на колеги, попадане в задръстване…

Това са само част от поводите, които може да ви накарат да усетите зараждане на гняв у себе си. Тази реакция е нормална. Изпитвате стрес.

Колкото повече е той обаче, толкова по-гневни ставате, толкова по-дълго тази негативна емоция се задържа във вас, а тя действа разрушително.

Добрата новина е, че можете да се научите да управлявате и да канализирате своя гняв конструктивно. Преди той да ви разболее.

Поемете си дълбоко дъх
Когато сте под стрес, лесно можете да забравите за дишането си. То може да ви помогне да се поуспокоите. Дълбоките коремни вдишвания се отразяват релаксиращо. Практикувайте ги 3 пъти на ден, отделяйки им по 5-10 минути, когато се налага.

Повтаряйте успокояваща мантра
Повтарянето й ще ви позволи по-лесно да изразите своите емоции, включително гняв и смущение.

Опитайте с визуализация
Да намерите своето тихо и спокойно място, когато чакате за полет, е трудно. В такива момента пробвайте с визуализация. Представете си нещо, което ви харесва. Нарисувайте ментална картина – тя ще успокои тялото и ума ви.

Съзнателно движете тялото си
Понякога продължителното стоене или седене на едно място ни изморява. Погрижете се за този проблем, като съзнателно движите тялото си. В йогата има няколко упражнения, които отпускат мускулите. Следващия път, когато се усетите натоварени, направете кратка разходка.

Проверете перспективата си
Моментите на стрес може да замъгляват правилната преценка на действителността. В един миг сякаш светът иска да ви връхлети с многобройните си изисквания. Това ви кара да трупате гняв. Спрете и помислете – мислите ли обективно?

Изразете своето объркване
Изберете за целта доверен приятел или пък член на семейството. Изказването на проблема помага.

10 неща, които психически устойчивите родители правят с децата сиНе е съвпадение, че психически устойчивите родители отглеждат психически устойчиви деца

Смесете гняв с хумор
Открийте хумора във всеки един напрегнат момент. Това ще ви помогне да балансирате емоционалния си свят.

Променете заобикалящата ви среда
Дайте си почивка. Заделете време за себе си. Ако домът ви е разхвърлян, това определено ви натоварва. Излезте навън. Разходете се или пък шофирайте. Заредени с енергия, можете да се приберете и да поподредите.

Открийте дразнителите и ги заменете с алтернативи
Ако ежедневният живот ви обстрелва с топки от ярост и некомфортни ситуации, опитайте се да намерите алтернативен „маршрут“. Например, избегнете пътуването с тролейбус, ходете пеша до офиса, стига да не е на другия край на града.

Фокусирайте се върху това, което цените
Докато се борите с неудачите, може да забравите за нещата, които ви изпълват с положителна енергия. Върнете се към тях. Те ще ви мотивират да се справите с негативизма и гнева.

Потърсете помощ
Абсолютно нормално е да потърсите експертно мнение, когато за дълъг период от време гневът се е настанил в живота ви.