Над 1.2 милиона души изучават измисления валириански език, използван от героите в телевизионния сериал "Игра на тронове", пише BBC.

Най-верните фенове на шоуто използват приложението за изучаване на чужди езици Duolingo, което им дава възможност да навлязат още по-дълбоко в света на Вестерос.

Валирианският говор се използва в няколко региона на измисления свят в "Игра на тронове", а една от най-запомнящите се реплики е командата "Дракарис!", с която Денерис Таргариен заповядва на драконите си да изпепеляват враговете ѝ.

Валирианският език е създаден от лингвиста Дейвид Питърсън, който е автор на над 50 езика и наречия, повечето от които са използвани в други филми и телевизионни продукции.

За изграждането на фонетиката на езика на древните Валирианци той стъпва на няколко реплики, които присъстват в оригиналните романи на Джордж Р. Р. Мартин. Сред тях е култовият поздрав "валар моргулис" ("Всички мъжи трябва да умрат") и неговият отговор "валар дохерис" ("Всички мъже трябва да служат").

Езиковата система на валирианския език не е никак проста. Той се дели на два основни диалекта - "висок валириански", който се говори от аристокрацията и заможните класи, и "нисък валириански", който се използва от простолюдието.

Освен тях Питърсън е автор и на езика на Дотраките - номадското племе на Кал Дрого, в чиято роля се превъплъти актьорът Джейсън Момоа.

Лингвистът създава първо този език и участва с него в конкурс, организиран от продуцентите на сериала още преди неговата премиера.

"Участвах заедно с много други добри експерти. Нямаше ограничение в използвания материал, затова реших да включа максималния обем, на който съм способен. Използвах всяка минута от денонощието, за да работя върху проекта, понякога по 18 часа на ден.

За около месец имах материал от около 300 страници, включително граматика, синтаксис и преводи. Успях да спечеля конкурса, а по-късно ме помолиха да създам и валирианския", разказва Питърсън.

В момента - 9 години след премиерата на първия сезон на "Игра на тронове", езикът на Дотраките има около 4000 думи, а валирианският - около 2000.

В Duolingo е включен "аристократичният" диалект на високия валириански език, който се говори и от Майката на драконите Денерис Таргариен. Над 1.2 милиона души са се записали в курса за изучаването му.

Той е най-популярен във Великобритания, където се изучава от над 100 000 души. Според платформата броят на феновете на измисления говор е по-голям от този на хората, които говорят традиционните британски езици, като келтския например.

Питърсън прави аудио запис на всяка реплика на екзотичните езици, за да помогне на актьорите в сериала да се справят със запаметяването и произношението.

Това не е първият случай, в който измислен език предизвиква подобна еуфория. Клингонският език, който се говори от героите в Стар Трек, също може да се изучава в Duolingo. Диалектът Na'vi от филма Аватар също има много последователи, както и елфическият език от "Властелинът на пръстените" на Дж.Р.Р.Толкин.

Владеенето на измислени езици може и да няма кой знае каква практическа стойност, но въпреки това осигурява забавен начин за комуникация между хората с идентични интереси.

"Изучаването на фантастичен език, който не се използва от никого, едва ли ще ви помогне много в комуникацията. Но може да повиши общата ви способност да учите и възприемате нови езици. В този процес се използват същите мозъчни дялове. А колкото повече езици учите, толкова по-лесно става с всеки следващ", обяснява Дейвид Питърсън.