Земетресение се случва някъде всеки ден. Геоложкото проучване на САЩ (USGS) изчислява, че всяка година в света се наблюдават 500 000 открити земетресения. Много други не могат да бъдат открити, защото са в отдалечени райони или имат много малки величини. Какво обаче (не) знаем за тях?

Те са смъртоносни ...

Най-малко 1 230 са смъртните случаи в световен мащаб в резултат на земетресения през 2017 г.

... но не "трептенето" е това, което е опасно

Повечето наранявания и смъртни случаи, причинени от земетресение, всъщност не са причинени от трептенето на земята, а от рухващите сгради. Освен това земетресенията често предизвикват други смъртоносни бедствия. Цунами е сред най-често срещаните, особено когато епицентърът на земетресението се намира на дъното на океана. Например при смъртоносно земетресение в Сан Франсиско през 1906 г. предизвиква пожар, който причинява по – голямото бедствие.

Как ги измерваме

Чарлз Ф. Рихтер разработва скалата на Рихтер през 1935 г. като математическо устройство за сравняване на силата на земетресенията. Силата му се записва със сеизмограф. Сеизмографът най-общо се състои от инертна маса и регистриращо устройство. Най-опростеният сеизмограф се състои от махало. Когато колебанието на Земята достигне до махалото, корпусът, за който то е закачено, започва да се движи заедно със Земята, докато инертната маса, остава неподвижна. В случая тя се явява като реперна точка, спрямо която се „измерва“ колко голямо е колебанието в Земята.

Как да намерим епицентъра

Сеизмолозите проследяват епицентъра на земетресението или мястото на земната повърхност непосредствено над точката на произхода на земетресението, като съставят сеизмични данни от три различни места. Те проследяват времето, когато сеизмичните вълни пристигат на всяко място и оттам се изчислява скоростта, с която вълните пътуват. Оттам те могат да определят разстоянието на всяка точка от епицентъра и да нарисуват кръгове около всяка точка на картата, всяка с радиус еквивалентен на разстоянието. Мястото, където се пресичат трите кръга, е местоположението на епицентъра.

Най-голямото някога

Най-голямото земетресение в историята удари Чили през 1977 г. То е измерено 9,5 по скалата на Рихтер.

Едно от най-зашеметяващо красивите езера убива 1 700 душиПод повърхността си то крие смъртоносна тайна

Те не са чести

Броят на големите земетресения, над 6 по Рихтер са относително постоянен брой. От 1900 г. насам учените са регистрирали около 17 големи земетресения (с магнитуд 7 – 7.9) и едно голямо земетресение (8.0 или повече) през всяка година. Опустошителното земетресение в Хаити през 2010 г. е 7, а земетресението през 2011 г. в Япония е 9 по Рихтер.

Те могат постоянно да променят картата

Мощното земетресение, подобно на това в Хаити, може да "промени картата на света“, което представлява допълнително предизвикателство за спасителите "Новите сателитни изображения предоставят актуализиран вид за това, как е засегнат пейзажът."

Повечето от тях се срещат в една и съща област

Може би вече знаете, че някои места са по-податливи на земетресения, отколкото други. Но в действителност около 80 до 90 процента от всички земетресения в света всъщност се срещат в един и същи регион на земната кора. По-голямата част от световната сеизмична дейност може да бъде проследена до пояс, известен като "Пръстен на огъня“, който минава около Тихи океан.