Президентът на САЩ Барак Обама носи само сини или сиви костюми. Той споделя пред Vanity Fair, че това е начин да контролира волята си.

“Опитвам се да ограничавам броя на решенията, които трябва вземам," казва той. "Не искам да ми се налага да вземам решения за това какво ям или нося. Защото има прекалено много други решения, които трябва да вземам."

Фокусът на Обама върху рутината се подкрепя и от проучвания. Социалният психолог Рой Баумайстър е открил, че силата на волята е като мускул — може да бъде засилвана или да отслабва.

Това е важно проникновение, като се има предвид, че в проучване от 2011 г. сред 1 милион души от цял свят става ясно, че хората смятат, че самоконтролът е най-голямата им слабост.

Както Баумайстър отбелязва в своята книга „Сила на волята: Най-голямата човешка сила" и в статия за New York Times, силата на волята и вземането на решения са свързани помежду си. Домът, в който сте израснали, броят на решенията, които сте взели днес и това какво правят приятелите ви засягат вашите решения по най-различни начини. Вижте как:

Вземайте най-важните си решения сутрин, преди да изпитате "изчерпване на егото."

"Фройд експериментирал с това, че егото зависи от умствените дейности, включващи прехвърлянето на енергия," пише New York Times. "Неговите експерименти показали, че човек разполага с ограничен запас от умствена енергия за прилагането на самоконтрол."

С напредването на деня вашите енергийни резерви намалява все повече.

Вашият мозък има нужда от глюкоза, за да вземате добри решения.

"Дори и най-мъдрите хора не взимат добри решения и нивото на глюкозата им е ниско," казва Баумайстър.

"По тази причина наистина мъдрите хора не преструктурират компанията в 4 следобед. Ако пък трябва да се вземе решение късно през деня, те знаят, че не трябва да го правят на празен стомах."

Магазините за хранителни стоки са открили всичко това преди десетилетия.

Според проучвания "точно когато пазаруващите са изтощени след вземането на най-различни решения между рафтовете и тяхната сила на волята е намаляла, те са по-склонни да прибягнат до някакъв вид изкушение, като са особено податливи на сладки неща или газирани напитки или нещо друго, с което да си набавят доза захар."

Нашият ограничен запас от "енергия за вземането на решения" означава, че вземането на поредица от решения може да бъде изтощително.

Това, от своя страна, обяснява защо пазаруването е толкова изморително.

Проучвания показват, че пазаруващите, "които вече са взели най-много решения в магазините, се отказват най-бързо" на тест по математика.

Когато като човек е умствено изтощен, е по-вероятно да взема лоши решения.

"Да правиш компромиси е сложна човешка способност и по тази причина една от първите, които отслабват, когато силата на волята е изтощена," според New York Times.

В края на деня, когато сме по-изтощени физически и психически, е по-вероятно да пропуснем фитнеса след работа или да пием повече, ако излизаме.

Създаването на рутинни практики помага на човек да елиминира стреса и да съхрани енергия за важни решения.

"Най-успелите хора, според Баумайстър и колегите му, не използват силата на волята си като последна преграда за предотвратяване на катастрофа," пише Times.

"Вместо това те съхраняват силата на волята си, като развиват ефективни навици и рутинни практики в училище и на работното място така, че да намаляват стреса в живота си. Те използват самоконтрола си не за да преминават през кризите, а за да ги избягват. Те дават на себе си достатъчно време, за да завършат даден проект; те карат колата си на сервиз за проверка, а не чакат да се счупи."

Ако искате да имате по-голяма сила на волята, се наспивайте по-добре.

Някои проучвания приравняват недоспиването (по-малко от 6 часа на нощ) с това да си пиян. Недоспиването засяга част от мозъка, която е свързана с вземането на решения.

Когато човек е недоспал, "предният кортекс на мозъка бива засегнат особено силно и той губи контрол над тези части от мозъка, които създават желанията и реакцията на стреса. Неконтролираният мозък има склонност за свръхреакция спрямо обикновения ежедневен стрес и изкушения."

Подсъзнанието играе ключова роля при подпомагането на вземане на добри решения.

"Тъй като съзнателното внимание на човек е ограничено, той трябва да привиква на помощ подсъзнанието си," според Harvard Business Review.

Дори и ако нямате възможност да забавите вземането на решение дълго време, ако се заемете с нещо друго, това ще ви откъсне от дилемата и ще позволи на подсъзнанието ви да се прояви.

Решенията ви се оформят от вашите приятели и роднини.

Изучаването на социалните групи разкрива колко много неща, за които смятаме, че са индивидуални, като това дали човек напълнява или спира да пуши, всъщност са колективни.

Джеймс Фаулър от Калифорнийския университет и Ник Кристакис от Харвард откриват, че нашето поведение е заразно. Ако най-добрият ви приятел напълнее, вероятността вие също да напълнеете нараства с 57%. Ако близък ваш колега откаже цигарите, вероятността вие да го направите се увеличава с 34%.

Понякога е най-добре да управлявате идеите си чрез други хора.

Когато учени проследили успеха на служителите в компания от сектора на аеронавтиката, в това число патенти и продукти, които тези служители са пуснали на пазара, те откриват, че това какви познати има даден инженер е от огромна важност.

След опита, отношенията, които един служител има, са най-големият предсказател за успеха. При хората, които поддържали отношения с колеги както нагоре, така и надолу в йерархията на компанията и в различните отдели, вероятността да успеят била най-голяма.

Защо? Защото когато имаш качествени отношения с хората, можеш да комбинираш идеи и да получаваш обратна връзка, което е поредната причина щедрите хора да успяват.

Може да е от полза да се поддавате и да казвате "да" на "грешния избор" от време на време.

Ако се поддавате на желанията си от време на време, това може да ви вдъхва нови сили, така че да не се чувствате напълно лишен през цялото време, според New York Times. Това ви помагате да поддържате курса в дългосрочен план.

Ако поемете ангажимент към някого, решението става по-лесно.

Има ли решения, които не трябва да вземате точно сега или които някой друг може да вземе вместо вас?

"Вместо да решават всяка сутрин дали да се насилват да спортуват или не, умните хора се уговарят редовно да спортуват заедно с приятел".

Ако се подготвяте за вашите моменти на слабост, ще сте по-способни да вземате добри решения.

"Вземането на добри решения не е като отличителна черта на човек, в този смисъл, че тя винаги е налице," казва Баумайстър. "Това е състояние, което се мени":

Неговите проучвания показват, че хората с най-добър самоконтрол са тези, които структурират така живота си, че да запазват сила на волята.

Те не насрочват безкрайни срещи една след друга. Те избягват изкушения като заведения за хранен, в който плащаш вход и после можеш да ядеш каквото си поискаш и си създават навици, които елиминират умственото усилие да се правят избори.

Вместо да разчитат на това силата на волята им да не отслабва цял ден, те я съхраняват така, че да е налична в спешни случаи и при вземането на важни решения.

"Хората, които са най-добри във вземането на решения, знаят кога да не се доверяват на себе си.“

Ако можете да упражнявате силата на волята си, вероятността да успявате в живота е по-голяма, според проучвания.

В проучване на Станфорд от 1972 г. ученици били накарани да седят с бонбон пред тях, без да го ядат в продължение на мъчителни15 мунити. Те щели да получат допълнителен бонбон, ако издържат.

Проучването открива, че учениците, които могли да дочакат втория бонбон, имали по-високи резултати на изпита SAT и по-малко от тях употребявали забранени субстанции, в сравнение с техните по-импулсивни приятели.

Това обаче, което понякога изглежда като слаба сила на волята, може да бъде качествено вземане на решение.

Ако изглежда, че възможността да се действа може да изчезне, може би е по-добре да се изчака.

През 2012 г. Селест Кид от Университета на Рочестър публикува проучване, което оспорва експеримента с бонбона. Когато била по-млада, Кид работела периодично в приюти за бездомни и се питала как израстването в подобна нестабилна среда може да повлияе на вземането на решения.

Тези деца, си мислела тя, биха изяли бонбона на момента. Не защото обаче не разполагат с достатъчно сила на волята. По-скоро това би било, защото са израснали в среда, в която не могат да вярват на възрастните, че ще спазят обещанията си.

"Нашите резултати определено намаляват обществените нагласи, че експерименти като този с бонбона са много мощни начини за диагностициране на капацитета за самоконтрол," казва Кид. "Отлагането на задоволството е разумен избор, само ако детето вярва, че ще получи втория бонбон след относително кратко време."

В проучването на Кид децата били накарани да мислят дали провеждащите проучването са надежни или неблагонадеждни. В една част от проучването експериментаторът дал на децата лист хартия и пастели, като им казал да използват тези материали или да изчакат за по-добри.

След това дошла уловката – за едната от групите експериментаторът донесъл маркери и цветни моливи; за другата се върнал и се извинил, заявявайки, че няма по-добри материали.

След това вече идва тестът с бонбона. Девет от 14 деца в групата с “надеждния” експериментатор изчакали 15 минути за втория бонбон, но само едно от 14-те деца в другата група изчакало.

Урокът: това, което изглежда като сила на волята, може и да е доверие.