Българинът живее средно 74 години. За 10 години продължителността на живота у нас се е увеличила с 2.1 години. А вие колко мислите, че ще живеете?

Ето 14 признака, които ще ви подскажат дали да очаквате повече свещи на тортата, отколкото сте се надявали досега:

Майка ви е била млада, когато ви е родила

Ако майка ви е била на възраст под 25 години, когато ви е родила, значи е два пъти по-вероятно да доживеете до 100 години, в сравнение с човек, роден от по-стара майка.

Според учени от Университета на Чикаго при по-младите майки биват оплождани най-добрите яйцеклетки, като по този начин се създава по-здраво потомство.

Обичате чай

И зеленият, и черният чай съдържат катехини - вещества, които помагат на кръвоносните съдове и защитават сърцето.

В проучване, осъществено върху повече от 40 500 японски мъже и жени, учените открили, че при тези, които пият пет или повече чаши зелен чай всеки ден, съществува по-малък риск от сърдечно-съдови заболявания или инсулт.

Достатъчно е да пиете само една или две чаши чай дневно, за да е полезно за сърцето ви. Имайте предвид обаче, че готовите за пиене чайове, които се предлагат на пазара, не предлагат същите ползи за здравето.

Освен това не добавяйте мляко в чая - изследвания показват, че то неутрализира защитните му ефекти върху сърдечно-съдовата система.

Обичате да се разхождате

Хората, които вървят по 30 минути на ден, живеят четири пъти по-дълго от онези, които се разхождат по-малко. Жените с наднормено тегло могат да подобрят здравето на сърцето си само като добавят 10 минути активна дейност към ежедневната си рутина.

Специалистите съветват да се разхождаме през обедната почивка, покрай терена, докато детето ни спортува, но да намерим начин да се движим повече всеки ден.

Вижте още и 10 неща от ежедневието, които бавно ни убиват

Не обичате газираните напитки

Учените в Бостън са установили, че пиенето на една или повече газирани напитки на ден, дори и диетични, удвоява риска от метаболитен синдром, който включва високо кръвно налягане, повишени нива на инсулин и излишни мазнини.

Ако обичате сладки и газирани напитки, всеки ден се подлагате на цяла плеяда от естествени или изкуствени подсладители, които водят до увеличаване на теглото и диабет. Затова превключете на чай.

Имате силни крака

Сила долна част на тялото означава добър баланс, гъвкавост и издръжливост. Тези способности са от ключово значение за намаляване на риска от падания и наранявания.

До 20% от пациентите с фрактури умират в рамките на 1 година в резултат на усложненията от травмата, сочат изследванията. Освен това слабите мускули на бедрата са предпоставка за обща слабост в напреднала възраст.

Ядете лилави храни

Грозде, боровинки, червено вино: всички те получат характерния си цвят от полифенолите - съединения, които намаляват риска от сърдечни заболявания и предпазват от Алцхаймер.

Полифенолите поддържат кръвоносните съдове и артериите гъвкави и здрави. А ако добавите тъмно на цвят грозде или боровинки към вашата диета, това може да подобри мозъчната ви функция.

Били сте с нормално тегло като тийнейджър

Проучване на Journal of Pediatrics, което изследва 137 афроамериканци от раждането им до 28-годишна възраст, установява, че ако сте с наднормено тегло на 14 години, това увеличава риска от развитие на диабет тип 2 в зряла възраст.

При възрастните с диабет е два до четири пъти по-вероятно да развият сърдечно заболяване, според Американската асоциация за сърдечни заболявания.

Не обичате бургери

Няколко порции говеждо, свинско или агнешко месо не са голяма работа, но ако консумирате повече от 18 грама червено месо на седмица, рискът от рак се увеличава, сочат данните на Американския институт за изследване на рака.

Вероятността да се разболеете от рак на дебелото черво се повишава с 42%, ако редовно ядете преработено месо, като например кренвирши, наденица и други месни деликатеси.

Експертите не са сигурни защо червените и преработени меса са толкова вредни, но смятат, че една от причините е съдържанието на канцерогени, които се образуват, когато месото се обработва.

Имате висше образование

Скорошно проучване на Harvard Medical School установи, че хората с повече от 12 години образование (дори ако това е само 1 година в университета), живеят 18 месеца по-дълго от тези, които са с по-малко години на обучение.

Защо? Колкото по-образовани сте, толкова по-малко вероятно е да пушите. В действителност, само около 10% от възрастните с бакалавърска степен палят цигара, в сравнение с 35% от тези със средно или по-ниско образование.

Наистина харесвате приятелите си

Добрите междуличностни взаимоотношения действат като буфер срещу стреса, смятат в Cedar Crest College. Знаейки, че има хора, които ви подкрепят, вие поддържате не само психическото, но и физическото си здраве.

Хроничният стрес отслабва имунната система и клетките остаряват по-бързо, което в крайна сметка съкращава продължителността на живота с 4 до 8 години.

Приятелите ви са здрави

Ако най-близките ви приятели надебеляват, вашият шанс да качите килограми може да се увеличи с 57%. За да поддържате здравословен начин на живот, е важно да се свържете с хора, които имат сходни цели.

Вижте още: Седем правила за по-дълъг живот

Прегръщате новите предизвикателства

Хората, които се отличават със самодисциплина, живеят по-дълго и при тях вероятността да се разболеят от Алцхаймер е с 89% по-малка. Когато сте добър във фокусиране на вниманието, вие използвате голяма част от интелекта си.

Затова задавайте си лични цели и предизвикателства, които да постигнете в определен срок. Освен това опитвайте нови неща, за да стимулирате мозъка си.

Обичате домакинската работа

Само с прахосмукачка и парцал в ръка, които използва повече от час, човек може да изгори около 285 калории. Това намалява риска от смърт с 30%.

Ти си „успяващ тип“

Около 17% от американците са „успяващ тип“, сочат данните от проучване. Те имат положителна перспектива в живота, притежават чувство за цел и общността и са по-здрави, в сравнение с „кретащия тип“. Такива са 10% от възрастните, които не се чувстват добре в кожата си.

Повечето от нас попадат някъде по средата. Ние трябва да се стремим да се развиваме, да намерим смисъл в живота си, съветват психолозите.

В Сардиния и Окинава, където хората живеят най-дълго, упоритата работа е важна, но не повече от времето със семейството и онова, което правите за другите.