Има много теории за това как ще еволюира човешкото тяло в бъдещето. Според някои процесът на естествен подбор продължава, според други – човекът отдавна е преминал пика на еволюционното си развитие. Според някои тепърва човешкото същество ще усъвършенства възможностите си, според други ще ги губи. Нека все пак видим как учените очакват да се изменим в бъдеще:

Цветът на кожата

Според професора от Йейлския университет Стивън Стърн глобализацията, миграцията и културната дифузия ще направят така, че постепенно населението на земята ще се хомогенизира. Нашите наследници ще имат осреднени черти от всички раси. Луничките и сините очи ще бъдат особена рядкост, ще изчезнат хората с руси коси, а ясно изразения светъл или тъмен цвят на кожата ще е огромно изключение.

Ръст

Установено е, че съществува тенденция към увеличаване на ръста. Нашите първобитни предци не са надминавали 160 см, преди Втората световна война едва 6% от италианците са били с ръст над 180 см, а сега толкова висок е всеки пети жител на Ботуша. Особено забележима е тази тенденция през последните десетилетия, през които ръстът на човека се е увеличил с приблизително 10 см, благодарение на по-достъпното и питателно хранене. Смята се, че човечеството ще продължи да расте.

Красота

Изследователите са забелязали, че красивите жени по-често имат повече от едно дете и по-често раждат момичета. Изводите на учените от Университета в Хелзинки са, че с всяко ново поколение ще се раждат все по-красиви жени. Други изследвания също подкрепят тезата, че човекът на бъдещето ще е по-красив от нас. Той ще има по-тънки черти, спорно телосложение и хубава фигура.

Големи глави

Ако продължим своето умствено развитие, ставайки все по-сложни и разумни същества, мозъкът ни ще увеличи обема си и човекът на бъдещето ще има по-голяма глава. Впрочем някои учени като Питер Уорд от Университета във Вашингтон не са съгласни с тази теза. Според него бебетата и сега имат толкова големи глави, че това е станало пречка при раждането и в бъдеще човешката глава просто няма накъде да расте.

Наднормено тегло

Изследване на Колумбийския и Оксфордския университет показа, че около 2030 г. половината от населението на САЩ ще страда от наднормено тегло. В същото време парижкия клон на Организацията за икономическо сътрудничество алармира, че за две десетилетия броят на хората с наднормено тегло в ЕС се е удвоил и проблемът вече касае 15% от възрастните европейци и всяко седмо дете. Дали човекът на бъдещето ще е дебел и ленив? Всичко все още е в наши ръце.

Коса

Наричат на шега човека „гола маймуна“ и още Дарвин е забелязал, че космите на телата ни са рудимент. Кога ще изчезне и последния ни косъм е трудно да се каже., но докато косата остава привлекателна за противоположния пол, генът, отговарящ за окосмяването няма да се изгуби.

Влияние на технологиите

Компютърните технологии, които стават част от нашето ежедневие, несъмнено ще се отразят на развитието на човека. Постоянното използване на клавиатури и сензорни екрани, може да направи нашите пръсти по-тънки, дълги и ловки в бъдеще, а броят на нервните окончания в тях рязко да нарасне. Възможно е също така в бъдеще нашето тяло да е набраздено от вградени в него електронни устройства, с които да управляваме средата около нас.

Мъдреците ще изчезнат

Рудиментарни органи като зъбите мъдреци в устата например ще изчезнат. В еволюционния процес ние вече сме се разделили с няколко броя зъби, които са имали предците ни. В момента около 25% от хората на земята се раждат без поне един корен на мъдрец.

Вижте още: Загадките на най-старата ДНК в света

Лоша памет и по-ниска интелигентност

Изследователи от Колумбийския университет показаха, че интернет търсачките силно вредят на нашата памет и заменят способността на нашия мозък да съхранява информация. Според неврофизиолога и лауреат на Нобеловата награда Ерик Кандел интернет прави хората по-глупави и намалява способността ни за концентрация. В бъдеще това ще понижи способността на човека да образува невронни връзки между старата и нова информация, навлизаща в мозъка му. Казано по-просто човекът на бъдещето ще е с посредствена интелигентност и лоша памет.

Физическа слабост

Както няколко пъти вече подчертахме, еволюцията ще заличи това, което ни е станало ненужно. Според някои това ще засегне и физическата ни сила. Все по-модерният и развит трансопрт, екзоскелети и различните ни изобретения ще превърнат физическото натоварване в нещо излишно. Изследванията показват, че нашите предци са били значително по-силни у нас, а нашите деца вероятно ще са по-слаби до нас.

Депресия

Изследвания наскоро показаха, че населението на САЩ все повече потъва в порочния кръг на постоянния стрес и депресия. Особено засегнати са хората на възраст между 45-65 години. Депресията често показва, че едно същество става непригодно за средата, която обитава. Учените предупреждават, че в бъдеще нашите емоционални проблеми ще се задълбочат.

Слаб имунитет

Хората от бъдещето най-вероятно ще имат отслабена имунна система и ще бъдат по-податливи на патогенни организми. Съвременните антибиотици и лекартва имат огромен принос за по-голямата продължитеност на живота на човека, но и носят вина за „по-ленивата“ ни имунна система. Човекът на бъдещето ще бъде силно зависим от лекарствата, тъй като почти няма да разполага със собствен имунитет.

Избирателен слух

Човекът има способност да насочва вниманието си към конкретен обект. Също така той може да подбира какво да слуша. Явлението, известно като „ефекта на коктейла“ се състои в това, че на шумно парти сред множество разговори, вие сте в състояние напълно да се фокусирате върху това, което говори събеседникът ви. Тази способност се дължи не на ухото, а на главния мозък. Човекът от бъдещето ще може да се фокусира върху избрания звук още по-добре, тъй като тази способност вероятно ще се развие.

Странно лице

Художникът Николай Лам и доктор Алън Куан създадоха свой модел на това как ще се измени човекът под влияние на техногенните фактори и климата. Сред най-големите изменения, които те предполагат са все по-широко чело, огромни очи, по-тъмна кожа. Според учените генното инженерство ще ни позволи напълно да контролираме собствените си гени.

Вижте още: Да блестим със знания