Турски археолози смятат, че са открили 2500-годишен храм на Афродита - гръцката богиня на любовта и красотата, на полуостров Урла-Чешме, разположен в Западна Турция.

Според The ​​Greek Reporter части от храма, намиращ се в близост до Измир, са открити за първи път през 2016 г., докато археолозите работят в провинцията.

"По време на прожекция на повърхността открихме храм на Афродита от 6 век пр. н. е. Богинята е почитана фигура по това време. Това е завладяващо и впечатляващо откритие", посочва професор Елиф Копарал от университета "Мимар Синан".

Той добавя, че екипът е открил редица артефакти, включително 35 праисторически селища. "Култът към Афродита е много разпространен по това време", казва Копарал.

„Находките, с които разполагаме, показват, че в този регион има храм на Афродита.“ Тези находки, обяснява той, включват парче от статуя на жена, както и женска глава от теракота, които им помогат да установят, че вероятно храмът е в чест на богинята.

Що се отнася до това как гръцка богиня има храм в Турция, учените обясняват, че вероятно гръцки заселници са се преместили в района около 8000 г. пр.н.е.

Поради близостта на града до морето, регионът, в който днес се намира провинция Измир, е възприет като идеално място за заселване от гърците, а откриването на храма на Афродита предполага, че заселилите се са били многобройни.

Уникално археологическо откритие прикова погледите към БългарияТова е най-старият изцяло запазен кораб, откриван някога от археолозите по света

Според Hurriyet изследователите са открили и документирали артефакти, които помагат да се разкаже историята на хората, живели около храма и в региона, датиращи от 6000 г. пр.н.е.

Екипът е намерил надгробни могили, както и пещери, използвани като свещени места. Според Копарал неговият екип сега работи с местното население, за да гарантира, че те ще запазят откритията и да ги защитят както от градското развитие, така и от иманярите.