Близо 22 години след началото му, индиец спечели съдебно дело, свързано с надценен железопътен билет.

Адвокатът Тунгнат Чатурведи платил с 20 рупии (0.25 цента) повече за два билета, които купил през 1999 г.

Това се случва на гара в северния индийски щат Утар Прадеш.

През миналата седмица потребителски съд отсъди в полза на Чатурведи и помоли железопътната компания да му възстанови надплатената сума плюс лихва.

"Бил съм на над 100 съдебни заседания по това дело," казва пред BBC 66-годишният Чатурведи. "Енергията и времето, които вложих, за да го спечеля, нямат цена."

Потребителските съдилища в Индия се занимават конкретно с жалби във връзка с услуги. Те обаче са затрупани с дела и разрешаването дори на най-лесните от тях може да отнеме години.

Доживотен затвор за индиец, убил съпругата си с кобраСоорадж Кумар успял от втория опит, след като съпругата му оцеляла при първото ухапване от пепелянка

Чатурведи, който живее в Утар Прадеш, пътувал от Матхура до Морадабад, когато служител го таксувал повече за двата билета, които купил.

Билетите стрували по 35 рупии, но когато той дал 100 рупии, служителят му върнал 10 рупии, таксувайки го 90 рупии за билетите вместо 70.

Той заявил на служителя, че е платил повече, отколкото трябва, но парите не му били върнати тогава.

Затова решил да заведе съдебно дело срещу North East Railway и служителя.

Спечелването на делото му отнело години заради бавните темпове, с които действа съдебната система в Индия.

След дългата съдебна битка съдът разпоредил компанията да заплати на Чатурведи глоба в размер на 15 000 рупии (188 долара). Съдът също така разпоредил да му бъдат върнати 20-те рупии с 12% годишна лихва, за периода между 1999 и 2022 г. Ако сумата не бъде платена в рамките на 30 дни, лихвата ще бъде повишена на 15%.

Чатурведи казва, че полученото обезщетение е нищожно и не може да компенсира душевните страдания, които му е причинило съдебното дело. Семейството му на няколко пъти се опитало да го разубеди да продължава с делото, определяйки го като загуба на време, но той не се отказвал.

"Не са важни парите. Винаги е ставало въпрос за борбата за справедливост и срещу корупцията, така че си струваше," заявява той.