Зъбите са с нас през целия ни живот ... добре де, в зависимост от личната хигиена. Често обаче не им обръщаме много внимание, освен когато не ги почистваме или ако нещо не е наред с тях.

Днес ще разгледаме някои от по-малко известните факти за зъбите, много от които дори не сме се замисляли.

Вашата доминираща ръка е и вашата доминираща дъвкателна страна

Обикновено, ако сте десничари, сте склонни да дъвчете от дясната страна. Ако сте левичар, вашата доминираща дъвкателна страна вероятно ще бъде вляво.

Зъбите са по-здрави от костите

Някои хора вярват, че костите са най-силната част от човешката анатомия, но зъбният емайл всъщност е най-здравата и издръжлива част от тялото.

По-голямата част от зъба не се вижда

Две трети от зъба всъщност е под венеца. Вижда се само една трета от зъба.

Само "четкането“ пропуска 40% от зъбите ви

Миенето на зъбите почиства само 60% от зъбите. Останалите 40% се покриват с почистване на зъбите с конец. Да, важно е да използвате конци.

Римска паста за зъби

Преди да бъде измислена пастата за зъби, римляните са използвали паста от счупени яйчени черупки, кости, волски копита и пепел. Звучи безопасно.

Формиране на зъби в матката

Да. Въпреки че те се появяват едва по-късно, зъбите са в устата на човек от момента на раждането му. Те чакат, във венците, да им дойде времето.

Зъбите са като пръстови отпечатъци

Няма два подобни зъба. Зъбите на всеки са уникални за индивида, точно като пръстови отпечатъци. Всъщност, както при пръстовите отпечатъци, зъбите могат да се използват за идентифициране на човек. Това е една от причините хората да използват зъбни останки, за да идентифицират човешки останки.

Сиренето защитава зъбите

Сиренето осигурява защитен слой, който неутрализира киселината в плаката. Дали не е добра идея вместо пастата за зъби просто да се сложи малко сирене върху четката?

Клонки за четка за зъби

Точно така, преди да се измисли чудото на съвременната хигиена, хората са почиствали зъбите си с клонки.

Римска вода за уста

Да се върнем в Рим. Хората са използвали стерилна урина за изплакване на устата. Ах, Рим. Толкова е чист.

Зелените листни зеленчуци предотвратяват оцветяването

Хапването на салата или зеленчуци на пара, преди другото хранене, може да предотврати зацапване на зъбите. Или може би точно това казват родителите, за да накарат децата си да ядат зеленчуци.

Средство за зъбобол от Средновековието

През Средновековието хората целували магарета, за да облекчат зъбобола. „Експертите“ вярвали, че това е сигурен начин за спиране на зъбоболите.

Преди феята на зъбите

Преди Феята на зъбите да започне да дава пари на децата за зъбите им, децата в Англия и Австралия пускат млечните си зъби в миши дупка с надеждата, че това ще предотврати зъбобол.

Нападение със зъбите

Когато ухапете някого с естествените си зъби, това се счита за обидно нападение в Луизиана. Ако обаче ги хапете с фалшиви зъби, се счита за тежко нападение.

Зъбите на Джордж Вашингтон не са дървени

Въпреки че е популярен мит, че президентът на САЩ е имал дървени зъби, това не е истина. Зъбите на Вашингтон всъщност са направени от злато, слонова кост, олово и смес от човешки, магарешки и хипопотамски зъби.

Римляните са слагали пломба на зъбите

Римляните използвали впечатляваща за времето си зъботехника. Те фиксирали кухите зъби със златни корони.

Плаката съдържа 300 вида бактерии

Вярно е. Плаката съдържа средно 300 вида бактерии. Така че, мийте си зъбите.

Содата ускорява разпадането на зъбите

Пиенето на три или повече чаши сода на ден допринася за 62% повече кариес, пломби и загуба на зъби. Вместо това пийте вода

78% от младите хора имат кариеси

До 17-годишна възраст 78% от американците са имали поне един кариес. Чистете с конци тези зъби!

Жирафите нямат горни зъби

Подобно на нас, жирафите имат 32 зъба. За разлика от нас, зъбите им са само на долната челюст.

Прекарваме 38,5 дни четкане на зъби за цял живот

В течение на живота си прекарваме средно 38,5 дни в миене на зъбите. Звучи като много време, когато е погледнато по този начин.

Средният човек четка за 45 секунди на ден

Средно си мием зъбите само за 45 до 70 секунди на ден. Препоръчително е обаче да миете зъбите си в продължение на две до три минути на ден.

Зъболекари от 1800-те

През 1800 г. бръснарите и ковачите също са работели и като зъболекари. Всъщност, тъй като бръснарите са можели да вадят зъби, те са наричани „бръснари-хирурзи“.

Защита от повръщане

Преди да повърне човек, устата му произвежда прекомерно количество слюнка, за да предпази зъбите ни от киселината.