Дворец, за който се смята, че е на повече от 3400 години, се появи от водите на язовир в иракския регион Кюрдистан след суша, обхванала района.

"Находката е едно от най-важните археологически открития в региона през последните десетилетия", се казва в изявление на кюрдския археолог Хасан Ахмед Касим.

Дворецът, известен като Kemune, се появява на бреговете на река Тигър миналата есен по време на суша и води до организирането на археологически разкопки.

Изследователите се надяват, че чрез тях ще открият повече за империята на Митани - една от империите на древния Близък Изток, за която знаем най-малко, съобщава T+L.

Смята се, че тя е съществувала от около 1500 г. до около 1360 г. пр. Хр. Това е едно от царствата в Месопотамия, което се е борило с Египет за контрол над Сирия.

Вътре в двореца археолозите са открили клинообразни плочи. Те се надяват, че чрез изучаването им ще научат повече за политиката, икономиката и историята на империята, според изявление на Тюбингенския университет в Германия.

Озадачаващите открития, които ще останат тайна и след смъртта ни Историята на света е пълна с изненадващи тайни. И най-вероятно никой от нас няма да живее достатъчно дълго, за да ги види разбулени

В двореца има и останки от стенописи в ярки нюанси на червено и синьо.

"През второто хилядолетие пр. Хр. стенописите вероятно са типична черта за дворците в древния Близък Изток, но рядко ги намираме запазени", посочва Ивана Пулжиз от Института за древни близкоизточни изследвания Тюбинген. Затова откриването им в Kemune е археологическа сензация."

Това е едва второто място в региона, на което археолозите намират този вид стенописи.

Експертите знаят за съществуването на двореца от 2010 г., но едва през тази година заради сушата имат достъп до зоната, за да копаят.

Скоро след започването на разкопките обаче нивата на водата се връщат и дворецът отново е потопен.

Не е ясно кога и дали изобщо той ще се появи отново на повърхността.