Вижте три маймуни, които подбират акции по-добре от някои хора. И като казваме маймуни, не говорим метафорично, а буквално.

Трите истории припомня Daily Finance.

Вижте и трите герои:

Руското шимпанзе Луша

Луша работи в руски цирк, а името й нашумя през януари миналата година, в разгара на кризата.

Първоначалният й капитал бе 1 млн. рубли (34 884 долара), които Луша утрои!

Как стана това? Нейните дресьори й даваха 30 кубчета, които отговаряха на различни инвестиции и тя избираше 8 от тях. Тя комбинираше инвестиции в частни и държавни фирми. Най-доброто й решение бе да заложи пари на банки, които по-късно получиха помощ от Кремъл. Техните акции поскъпнаха с 600%.

"Това е доказателство за това, че финансовата грамотност няма кой знае какво значение при играта на борсата," казва Павел Трунин, директор в руския Институт за икономика на прехода.

Адам Монк от Чикаго

Маймуната Адам Монк „работеше" във вестник Chicago Sun-Times в периода 2003 - 2006 г.

По време на финансовата криза от 2008 година портфолиото на Монк се обезцени с 14%, но това бе по-малка загуба от тази на много финансисти-хора. Резултатите на Монк бяха по-добри от тези на Джим Креймър от Mad Money, например.

Адам Монк избираше акциите си, като ги заграждаше във вестника с червен маркер.

Рейвън от Лос Анджелис

Нейната звезда изгря през 1999 г., когато портфолиото й постигна 79% ръст. През 2000 г. ръстът достигна 213%. Тя избираше акциите като хвърляше стрелички към дъска за дартс, където бяха означени акции на бизнеси, свързани с интернет. Ако беше човек, тя щеше да е номер 22 в класацията на най-успешните мениджъри за годината в САЩ.

Нейната звезда залезе с пукането на дотком балона.

"Това е въпрос на чист късмет," казва зоологът проф. Уорън Портър от университетът в Уисконсин. „Това е като да играеш рулетка."