Преди повече от три десетилетия група гангстери успява да извърши един от най-големите обири в историята на САЩ.

Повечето от тях не попадат в затвора — до вчера, когато заподозрян мафиот е бил арестуван за обира, който е послужил за вдъхновения на популярния гангстерски филм на Мартин Скорсезе "Добри момчета."

Ето какво се случва преди повече от 30 години:

През 1978 г. няколко въоръжени обирджии с маски на главите нахлуват в товарния терминал на Lufthansa Airlines на летище Джон Ф. Кенеди в Ню Йорк и си тръгват с 5 млн. долара в брой и бижута за близо 1 млн. долара. Това се равнява на около 21 млн. долара днешни пари.

По това време обирът е най-големият извършван някога в САЩ.

От тогава Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) се опитва да разплете случая, но мнозина от замесените в него умират.

Разследващите органи смятат, че Джеймс Бърк, мафиот, свързан с фамилията Лукезе, е мозъкът, планирал този обир. Във филма „Добри момчета“ ролята се изпълнява от Робърт Де Ниро. Бърк умира от рак през 1996 г. в затвора, където излежава присъда за други престъпления, между които уреждане на колежански баскетболни мачове и убийство.

Вижте още: Най-касовите гангстерски филми

Хенри Хил, още един гангстер от фамилията Лукезе, който също се смята, че е участвал в обира, започва да сътрудничи на полицията в средата на 1980-те години и в крайна сметка влиза в програмата за защита на свидетелите на САЩ.

Хенри Хил, чиято роля се изпълнява от Рей Лиота във филма на Мартин Скорсезе, умира през 2012 г.

Досега властите обаче са успели да осъдят само един човек по случая. Това е Луис Върнър, който е бил вътрешният човек в операцията. Върнър, който бил агент по товарните превози, бил запознат с трезора на Lufthansa и предоставил информация на свой познат, който пък я дал на гангстерите. През 1979 г. той е признат за виновен в подготовката на плана за обира.

Нов пробив по случая най-накрая бе постигнат вчера, когато полицията арестува Винсент Асаро, член на нюйоркската мафиотска фамилия Бонано и му повдига обвинения за обира, пише Business Insider. (Той е бил арестуван заедно с неколцина други членове на фамилията, на които са повдигнати обвинения за други престъпления.)

През 1980 г. служители на ФБР, които работели по случая, споделили пред New York Times, че това е "случаят, който просто няма да бъде забравен." Ето как се случва всичко:

Месеци преди обира Върнър разказва на своя букмейкър Марти Кругман за купчините непроследими пари, които стояли в трезора на Lufthansa. Парите се изпращали един път в месеца, а понякога престоявали там цяла нощ преди да бъдат взети на следващия ден, за да бъдат депозирани в банки.

След това Кругман казва на Хил, който пък се смята, че предоставя информацията на Бърк.

Рано сутринта на 11 декември 1978 г. група въоръжени мъже пристига на товарния терминал на летището. Мъж от охраната, който отива да провери какво става, е ударен по главата с пистолет и е принуден да деактивира алармата.

Вижте още: Лоши момчета, които не издържаха в програмата за защита на свидетели

Върнър бил предоставил на обирджиите скица на сградата и на алармата, така че те били запознати с объркващите й коридори и различните охранителни мерки.

Въоръжените мъже влезли в сградата, където имало работници, чиито усти били запушени и те били взети за заложници.

Обирджиите първо заловили старши агент по товарните превози, който бил принуден да се обади на ръководителя на карго трафика на нощната смяна Руди Айрих и да му каже да се качи при него. Там го очаквали двама въоръжени мъже. Те го накарали да отвори трезора, така че да могат да вземат парите и бижутата в него.

Целият обир отнел малко повече от час.

В крайна сметка служител успял да избяга от сградата и се обадил в полицията, за да съобщи за обира.

Шест души, които се смята, че са били свързани с обира, в крайна сметка са убити, според New York Times. Други пък влизат в програмата за защита на свидетелите в замяна на сътрудничество с властите.

Днес само малка част от парите са били възстановени.