Знаете ли, че част от предметите, които ежедневно използваме у дома, са токсични? Вижте четири от домашните пособия, които употребяваме всеки ден, но не знаем колко са опасни за здравето ни.

Свещи

Малко неща са толкова добри да създават романтична и уютна атмосфера, колкото свещите. Но освен че изпълват стаята с топла светлина, те добавят към въздуха и вредни газове и седименти.

И няма значение дали са от парафин, растително масло или пчелен восък. По време на горене всички свещи отделят въглеродни частици под формата на сажди, които могат да доведат до проблеми с дишането.

Не бива да забравяте и за изкуствените оцветители и синтетични аромати, които са добавени към свещите. Ако все пак не можете да живете без тях, изхвърлете парафиновите и си купете изработени от пчелен восък или растителни масла, с естествени багрила и парфюми.

Мокри кърпички

Използвани от повечето родители, мокрите кърпички са се превърнали в необходимост и за много домакинства без малки деца. Те служат като тоалетна хартия, с тях жените отстраняват грима си, използваме ги и за почистване на електронни екрани.

Въпреки твърденията на производителите, че са безопасни, някои мокри кърпички съдържат съединението бронопол. То се използва като заместител на алкохола в ролята му на антимикробно средство. И може да предизвика възпаление на очите и гърлото, както и главоболие и виене на свят.

Мокрите кърпички често съдържат и фталати - химикали, използвани за омекотяване на пластмаси. Те могат да доведат до ендокринни смущения, особено при децата.

Вижте още: 11 абсурдни неща, които хората някога са считали за полезни

Маркери

Маркерите са едновременно любимо средство за писане и играчка за децата в много домакинства. Но силният им мирис вече е сериозен намек за тяхната токсичност.

Те са богати на химични разтворители, като ксилен, който е невротоксичен ароматен въглеводород, причиняващ гадене. Други чести оплаквания са главоболие, затруднено дишане, замайване.

Дългосрочните ефекти от излагането на ниска концентрация на ксилен все още не са ясни, но се препоръчва бременните жени да избягват продължителното използване на маркери.

Килими

Новите килими издават характерна миризма, която обаче изобщо не е безопасна. В аромата се съдържат опасни летливи органични съединения, като бром, бензол, формалдехид, ацетон и други.

Честото излагане на тези химикали може да причини главоболие, дразнене на гърлото и очите, алергии, объркване и сънливост. Синтетичните килими, които съдържат найлонови влакна и олефин, обикновено са най-големите заплахи.

Някои нови килими съдържат и нафталин, за който е известно, че е токсичен.

И ако старите килими вече не изпускат подобни миризми, те са опасни заради акарите, които се крият в техните влакна. Те могат да предизвикат тежки алергични реакции при много хора. Освен това задържат домашния прах.

Също така почти всяко токсично вещество, което се използва у дома - от бои до спрейове за насекоми, може да се просмуче във влакната на килима и да остане там в капан в продължение на години.