Ако искате да отслабнете, посещението на фитнеса може да е на първо място в списъка с приоритети, но според ново изследване фокусирането върху упражненията не води до загуба на тегло. Объркващо, нали?

От Vox правят анализ на повече от 60 проучвания за загуба на тегло и затлъстяване. Ето какви са изводите:

Да правите единствено упражнения е почти безполезно, когато става въпрос за отслабване.
Изследователите проследяват хора, които са увеличили тренировките, запазвайки същия начин на хранене и в резултат са загубили само няколко килограма. Нашият метаболизъм е много по-сложен от простата сметка "приети калориите минус изразходени калории", затова е трудно да постигнете калориен дефицит само с упражнения.

Упражненията заемат малък процент от ежедневния ни разход на калории.
По-малко от 30% от енергията, която изразходваме, отива за упражнения. Изгаряме повече калории, правейки ежедневни неща като дишане и храносмилане.

Тренировките могат да бъдат и пречка към загубата на тегло.
Често, ако направим малко по-дълга или по-тежка тренировка, се възнаграждаваме с коктейл маргарита или парче пица. С други думи, тренировката може да ви накара да ядете повече, защото мислите, че сте изгорили куп калории или защото всъщност сте по-гладни. Вашето тяло дори може да спести енергия след упражнения в желанието си да съхрани мазнини за бъдещи енергийни нужди.

Повече упражнения не означават повече изгорени калории.
Тази теория все още се тества, но учените откриха доказателства, че след известно време спирате да горите енергията със същата скорост. Затова фактът, че сте ходили два пъти повече, не означава непременно, че сте изгорили двойно повече калории.

И така, какво работи за отслабването?
Според експертите най-добрата стратегия е да се теглите веднъж седмично, да следите размера на порциите, да ограничите приема на калории и да се упражнявате редовно. Важно е усилията ви да са комплексни и включите както диета, така и физически упражнения в плана за отслабване.