Вероятно не го осъзнавате, но някои от елементарните неща, които правите в интернет ежедневно вероятно излагат вас и компютъра ви на риск. Когато става въпрос за сигурността в интернет, това, което не го знаете, може да ви навреди, пише Entrepreneur

Вижте няколко често срещани онлайн дейности, които биха могли да ви направят уязвими.

1. Използването на обществени Wi-Fi мрежи

Всички го правим, но това не означава, че няма да си навлечем проблеми. Използването на обществени Wi-Fi мрежи, най-вече на претъпкани места като кафенета и летища, може да изложи вас и компютъра ви на редица атаки.

“Тези публични мрежи са лесно манипулируеми, ако някои иска да открадне потребителските имена и паролите ви,” казва Сет Розенблат, управляващ директор на The Parallax. “Нивото на сигурност на обществените Wi-Fi мрежи е толкова ниско, че дори и това да е легитимна мрежа, тя е много по-лесна за хакване от частна Wi-Fi мрежа”

С други думи, когато се свързвате с “безплатен WiFi” във вашия хотел, вие може всъщност да се свързвате с фалшива мрежа, която е направена с цел да открадне вашите пароли и друга информация. В случаите, в които ви се налага да използвате обществена мрежа, ползвайте Virtual Private Network (VPN), която ще кодира данните ви.

Вижте още: Хакери лесно могат да блокират телефона ви чрез WiFi мрежа

2. Попълването на информация онлайн

Освен, че определено трябва да сте внимателни с това как се свързвате към интернет, за да не откраднат информацията ви, трябва да сте също толкова внимателни и за това каква информация предоставяте лично на трети страни.

“Очевидно, ако предоставяте собственоръчно информация на даден интернет сайт, няма техническо решение, което може да ви спаси,” казва Данвърс Бейлю, главен изпълнителен директор на VPN услугата Hide My Ass. “Става дума за това да внимавате, когато сте онлайн и да не предоставяте личните си данни на уебсайтове, на които нямате доверие или пък информация, която не е необходима за задачата, която се опитвате да свършите.”

Много уебсайтове събират информация за онлайн дейностите на потребителите и след това я продават без ваше разрешение. Преди да предоставите неща като своя имейл, физически адрес, или телефон, трябва да сте сигурно какво ще прави даденият сайт с тях. Същото важи при логването в трети сайтове чрез профила ви във Facebook. Разбира се, това улеснява използването на дадена услуга, но може и да се обърне срещу вас. Например много лесно е несъзнателно да дадете разрешение за споделянето на съдържание на вашата стена във Facebook.

Просто внимавайте на какво се съгласявате, преди да предоставите лична информация.

3. Използването на една и съща парола

Многото пароли се помнят трудно, но е добре да имате различна парола за всяка услуга, която ползвате. Най-вече, когато става въпрос за неща като банкова информация и имейл, трябва да си избирате сигурна и уникална парола, която другите трудно биха познали.

Защо? Случват се пробиви в сигурността. Паролите могат да бъдат откраднати. Помислете по следния начин: Ако откраднат ключа от дома ви, не бихте им дали и ключовете от колата и офиса си, нали? Използването на уникални пароли гарантира, че дори и някой да успее да си осигури достъп до един от вашите акаунти, няма да може да влезе в друг със същата парола.

Може да се възползвате и от двустепенното удостоверяване на потребителя, при услугите, които го поддържат. В такива случаи при опит за логване ще получите съобщение на телефона с уникален код, за да получите достъп до вашия акаунт. Така дори и ако хакер се е сдобил с вашата парола, без този код той или тя няма да може да влезе в акаунта ви.

Вижте още: Шест изненадващи места, където дебнат хакери

4. Споделянето на снимки в социалните медии

Повечето от нас споделят снимки онлайн, от снимки на малки кученца във Facebook, до снимки на огромни сандвичи в Twitter. Това, което може би не осъзнавате, е че телефонът ви може да посочва местонахождението ви, като по този начин останалите ще разберат къде сте били, когато сте правили снимките.

Това може да не е проблем, когато качвате снимка на сандвич от някое кафене, но нещата стават малко по-сложни, когато споделяте снимка на сандвич от вкъщи и несъзнателно издавате и личния си адрес.

Лесно решение на този проблем е да изключите автоматичното посочване на адреса на вашия смартфон.

5. Приемате на сляпо политиките и практиките за използване на лична информация

Приемате на политиките и практиките за използване на лична информация на уебсайтовете е необходимо зло, ако искате да използвате редица услуги в мрежата. Да, те са дълги. Преди да се съгласите обаче прочетете, за да разберете с какво точно се съгласявате.

“Има няколко важни неща, които да проверите,” казва Розенблат като най-важното е “как компанията се отнася с вашите данни.” Той препоръчва да потърсите опции, които позволяват да изберете да не споделяте данните си, както и опции, които ви дават възможност да изтриете данните си, когато изтриета и акаунта си. Важно също така е “да потърсите как компанията се отнася с вашите данни, както и политиката и за уведомление, когато има промяна в политиката за използване на личната информация и как се пазят данните ви от хакерски атаки,” казва той.

В заключение, действайте умно, внимавайте какво искат от вас в интернет и какво споделяте, когато сте онлайн. Ще сте доволни, че го правите.