Да, здравето на червата със сигурност не е много секси тема, като тази за красивата кожа или коса, но е доста важна. Ракът на дебелото чевро е едно много сериозно заболяване, което води до летален край за около 140 000 мъже и жени само в САЩ.

За да сте сигурни, че няма риск за здравето ви, е нужно да правите редовни профилактични прегледи, но и да включите някои храни в диетата ви.

Ето някои от тях и защо са полезни:

1. Сьомга

В 85 грама от нея се съдържа 1 800 мг омега 3 и дневната доза витамин D– два нутриента, които играят ключова роля в превенцията от рак на дебелото черво. Омега-3 мастните киселини блокират производството на някои ензими, които играят роля в растежа на тумора.

2. Зелен чай

Тези листенца гъмжат от полифеноли, които се смята, че помагат за унищожаване на свободните радикали и осуетяват растежа на раковите клетки на дебелото черво. Матча е чаят, който е най-полезен в това отношение.

3. Кисело мляко

Някои данни сочат, че диета, богата на калций и витамин D, може да помогне за предотвратяване на образуването на полипи и израстъци, които се формират в лигавицата на дебелото черво и които могат да станат ракови.

Киселото мляко е добър източник на двата нутриента. Освен това съдържа и пробиотици, които играят важна роля в поддържането на здрав храносмилателен тракт.

4. Плодове и зеленчуци

Когати става въпрос за намаление на риска от рак на дебелото черво, зелени зеленчуци, цитруси, чесън и лук са вашите помощници. Те съдържат фитохимикали, които отблъскват раковите клетки. Всички плодове и зеленчуци все пак съдържат антиоксиданти, които помагат за защита срещу рака.

Изследвания показват, че хората, които ядат редовно плодове и зеленчуци, имат с 25 % по-нискък риск да развият рак.

5. Бобови

Според скорошен анализ на над един милион възрастни, по-висока консумация на бобови растения, като леща, е свързана с по-нисък риск от рак на дебелото черво. Това се дължи на факта, че бобовите растения са заредени с фибри, които имат защитен ефект ( чаша леща има почти 16 грама фибри.)

Бобовите са добър източник на съединения и хранителни вещества с противораков ефект, като изофлавони, лигнани и витамин B.

6. Куркума

Златният оттенък на подправката съдържа куркумин - съединение, което доказано понижава възпалението и подтиска растежа на раковите клетки. Засега никой не знае със сигурност колко куркума трябва да консумираме, за да се възползваме от предимствата.

Според експерти от Университета на Мериленд е препоръчително да приемаме до половин чаена лъжичка дневно.