В миналото мързелът е смятан за смъртен грях. Дори в Библията има текстове, посветени на него, като например: „Гладът на мързеливеца ще го убие, защото ръцете му отказват да работят”.

Мъжете и жените мързелуват по различен начин. Смята се, че силният пол е по-често и по-дълбоко засегнат от мързела и по-трудно излиза от това състояние.

Древните гърци са смятали мързела за сериозен порок. По-късно през вековете да мързелуват е считано за привилегия на богатите.

Вижте още: 9 навика, които водят до вземането на ужасни решения

Професионалният мързел е състояние, при което човек не върши работата си, но е активен в свободното си време. Работодателите са съветвани да излекуват този мързел с няколко дни отпуск, смяна на работната обстановка или повишаване на мотивацията. Ако това не помогне, уволнението със сигурност ще излекува мързела.

Храната също може да предизвика мързел. Когато хапваме храни с висок гликемичен индекс, ние се чувстваме сънливи и отпуснати.

Ако сте по-мързеливи от обикновено, това може да означава, че тялото ви се бори да се освободи от токсините. Това може да доведе до апатия и летаргия.