Понякога малките неща, като пропуснати упражнения, нездравословна храна, стоене до късно, се събират и усещате, че не се чувствате добре.

Те не е задължително да означават депресия, но може да са знак, че започва такава.

Ето няколко неща, които могат да повишат риска от депресия:

Хранене с преработени храни

Хот-дог или плик с чипс може да бъде вкусна бърза закуска от време на време, но ако прекалите, може да ви накарат да се почувствате тъжни. Според изследвания хората, които ядат много преработени храни, са изложени на по-голям риск от депресия.

Имайте предвид, че този тип изследвания просто показват връзката между лоша диета и лошо настроение, но те не могат да докажат, че едното, всъщност, причинява другото. Следването на здравословна диета, като прием на плодове, зеленчуци, риба и пълнозърнести храни, не е лоша идея по много причини.

Прекарвате твърде много време сами

Прекарването на качествено време сами регулярно може да бъде изключително полезно за психичното здраве, но ако е твърде често, може да преобърне тези ефекти и да увеличи риска от депресия.

За да се предпазите от това, създавайте силни приятелства и взаимоотношения с другите. Това е една от най-добрите стратегии за преодоляване на депресията.

Заобиколени сте от твърде много медии и комуникации

С помощта на смартфони, лаптопи, телевизори и стрийминг услуги, които привличат нашето внимание денонощно, все по-често хората консумират медии от повече от едно устройство наведнъж.

Експертите изчисляват, че средното време, прекарано във вършене на много задачи на различни устройства, се е удвоило. Истината е, че претоварването с медии може да е лошо за мозъка и да доведе до повече симптоми на депресия и тревожност.

Прекарване на много време с негативни хора

Критичните, негативни коментари от вашите приятели, шеф или други хора могат да направят нещо повече от това да ви натъжат. Но наред с това обграждането с такъв негативизъм, всъщност, може да увеличи риска от чувство на депресия.

Да бъдеш около някой, който изпраща тази негативна енергия, е проблематично и ще ви накара да се почувствате потиснати.

Не прекарвате достатъчно време навън

Животът в града носи куп привилегии - вкусна храна, удобен обществен транспорт, вълнуващ нощен живот, но прекарването на твърде много време в градските райони може да повлияе на настроението. Според проучване от 2011 г. на Централния институт по психично здраве към университета в Хайделберг животът в голям град е свързан с по-високи нива на стрес и психични заболявания, особено депресия.

Жителите на градовете, които се опитват да избегнат тези ефекти, е добре да правят пътувания или да се докосват до природата и да си почиват от градския шум. Ако излизането от града от време на време е невъзможно, нещо толкова просто, като разходка на открито на чист въздух и слънчева светлина за кафе-пауза, може да бъде много полезно за настроението.

Късно лягане

Вероятно сте чували старата поговорка, че „рано да си легнеш и рано да станеш“ те прави „здрав, богат и мъдър“. Е, както се оказва, всъщност има някаква истина в това.

Изследване от 2014 г. установява, че хората, които са си лягали по-късно, имат негативни мисли през целия ден - поведение, свързано с депресия. И обратно - тези, които заспиват по-рано, изпитват по-малко пристъпи на негативизъм.

Заседнал начин на живот

Твърде многото време, прекарано пред телевизора или други електронни устройства, може да окаже влияние върху психичното здраве. Когато сте физически активни, мозъкът ви освобождава химикали, които могат да облекчат чувството на депресия.