Клиничният диетолог Катлийн Зелман, казва, че когато разпонавате вашите лоши хранителни навици, вие се чувствате по-уверени да се справте с тях.

Прекратяването на нездравословните практики несъмнено ще доведе до загуба на тегло. Но ползата ще бъде много по-голяма, тъй като ще се адаптиратe към здравословна рутина. Това ще ви се отплати в дългосрочен план и ще бъде стъпка напред към мечтаната форма.

От Bright Side споделят няколко препоръки за създаване на здравословни хранителни навици. Вижте ги:

1. Избягвайте продукти с ниско съдържание на мазнини.

Според изследване, публикувано в журнала на Association for Consumer Research, хората, които консумират продукти, означени като "нискомаслени" или "диетични", ги намират за по-малко засищащи и ядат повече, за да задоволят апетита си.

2. Набявяйте си 6-8 часа сън дневно.

Изследователи от Медицинския център на Уейк Форест са установили, че хората, които спят 5 или по-малко часа на нощ, натрупват над 2 пъти повече коремни мазнини от тези, които спят средно 6-8 часа на нощ. Да не спиш толкова, колкото би трябвало, те кара да се чувстваш гладен, дори и да не си. Това се случва, защото загубата на сън засяга секрецията на кортизол - хормон, който регулира апетита.

3. Не пийте кафе на празен стомах.

Сигурно сте чували ваши познати да казват, че не могат да хапнат нищо, преди да изпият чаша кафе сутринт. Д-р Адам Саймън обръща внимание на това, че когато кафето попадне в празния стомах, се произвежда киселина, която може да увреди стомашната лигавица и да наруши доброто храносмилане.

Тайната на хората, които никога не спазват диетиТе ядат каквото си пожелаят и не дебелеят...

4. Не гледайте телевизия и не слушайте музика, докато ядете.

Университетът във Върмонт установи, че хората с наднормено тегло, които са намалили времето, прекарано пред телевизора, с 50%, са изгаряли средно около 119 допълнителни калории дневно. Други проучвания, проведени от Food Quality and Preference, показват че хората, които се хранят, докато слушат музика, консумират значително по-големи количества от хората, които ядат мълчаливо. Това се обяснява с факта, че когато държите ума си зает, вие не осъзнавате, че сте яли достатъчно.

5. Не ходете в магазина, когато сте гладни.

Ако сте много гладни, докато пазарувате, вие ще купувате храни, които бързо да задоволят глада ви и те едва ли ще са от най-здравословните. Д-р Катлийн Зелман съветва да хапнете нещо малко, но засищащо, преди да отиде в магазина за хранителни стоки. Трябва също така да имате списък за пазаруване и да полагате усилия да се придържате стриктно към него.

6. Винаги започвайте със салата.

Изследване, публикувано в списанието на Американската диетична асоциация, показва, че тези, които ядат свежа салата с ниска енергийна стойност, консумират между 7% и 12% по-малко хляб и тестени изделия, а тези, които консумират високоенергийни салата- до 17% повече въглехидрати. Това доказва, че обикновените салати, които са направени от зеле, спанак, маруля и други листнии зеленчуци повишават насищането и намаляват количеството калориен прием по време на основното хранене.

7. Опитайте се да ядете същите порции, независимо дали сте вкъщи или навън.

Всички знаем, че когато похапвате навън, всъщмост ядете повече, тъй като порциите в ресторантите обикновено са по-големи от тези, които консумирате у дома. Според диетолога Джуди Каплан, когато ядете по-големи порции, тялото ви съхранява тези допълнителни калории като мазнини, тъй като не може да се справи с тях по друг начин.