Често виждаме хора, които четат етикетите на храните, преди да се решат на покупка, но знаят ли всъщност какво да гледат? Какво стои зад всички наименования и цифри? Ето кои са основните грешки, които потребителите допускат и няколко експертни съвета, които ще ви помогнат в по-лесното ориентиране:

Бъркат намалено с ниско

Намалено съдържание на сол не означава ниско съдържание. Например в соевия сос може да има с 25% по-малко сол спрямо стандартния, но все пак съдържанието е високо

Гледат само общото количество захар

Хората често гледат количеството захар и спират до тук. Да, това е важен показател, но трябва да внимавате и за допълнително добавки. Захари, като царевичен сироп или бяла захар, са добавени, но захари, като лактозата например, са естествени. Последните винаги вървят с фибри и протеини и засищат за по-дълго.

Не гледат порциите

Малко пакетче бретцели е две порции, затова удвоете всичко от етикета.

Смятат, че щом е без захар е добро

Колкото и да не е приятно, трябва да кажем, че без захар не означава по-добре от подсладена храна. Освен това на етикета може да се напише без захар, ако да съдържа по- малко от 5 гр на порция. А вие само една порция ли изяждате?

Освен това повечето от тези храни имат съставки, като захарин, аспартам, суклароза и други, които, освен че променят вкуса на храната, могат да доведат и до повишение на теглото.

Подлъгват се от нискокалорични

Да, тези продукти може да изглеждат идеални за ядене, но защо не се фокусирате върху качеството на тези калории. Изберете пълнозърнести, необработени храни, за да получите качествени калории.

Не търсят постно месо

Когато търсите месни продукти, дори да са с пуешко или пилешко месо, убедете се, че няма допълнителни вложени мазнини в него.

Игнорират дневния процент от важните хранителни вещества

Когато търсите дневните процентни стойности за важните вещества, като фибри и протеини, може би ви е трудно да определи кои продукти превъзхождат. Като правило за всички хранителни вещества върху етикета, 5% или по-малко се счита за ниско съдържание, а 20 и повече проценти – за високо съдържание.

Имайте предвид, че тези стойности са базирани на диета от 2000 калории и може да бъдат повече или по-малко, в зависимост от дневния ви прием на калории.

Купуват хляб, на който пише „направен от пълнозърнесто брашно“

Няма стандарт, който да определя съдържанието на пълнозърнесто брашно в такива храни. Хляб с пълнозърнесто брашно може да съдържа и голямо количество рафинирано. Ако на продукта пише обаче 100% пълнозърнест, трябва да съдържат само такова.

Подлъгвате се за здравословно

Натурално не е синоним на здравословно, въпреки че много компании го правят именно с такава цел. Натуралните храни не съдържат изкуствени оцветители или добавки, но може да са богати на захари, сол или мазнини. Четете целия етикет, за да се уверите, че продуктът, който купувате, отговаря на хранителната стойност, която търсите.