От полиетиленовите торбички и кетчупа до прераждането и пътуването във времето - правителствата на различни страни не се изморява да измислят за своите граждани все повече и по-малко в съответствие със здравия разум забрани:

Китай: Игрови конзоли

Повечето игрови конзоли се произвеждат в Китай, но през 2000 г. Пекин въведе забрана за игровите конзоли в страната. По този начин правителството се опитва да предпази младите хора от вредните последици от видеоигрите и да ги насочи към работа или обучение.

Иран: "западни" прически

В Иран е забранено да се носят прически Mallet (подстригана коса отпред и от двете страни и по- дълга на тила), "конска опашка" и "мохикан" (пънк прическата, при която косата „е изправена“ на тръни).

Саудитска Арабия: Атеистите са терористи

Само преди дни Саудитска Арабия въведе поредица от нови закони, според които всички атеисти се считат за терористи . Първият член на новия закон определя тероризма като „призив към атеистично мислене“.

Гърция: Видеоигрите

Първоначално забраната обхващаше и електронните игрални автомати, но законът се оказа толкова объркващ, че полицията арестува човек, само защото играел видеоигри в интернет кафе. След натиск от страна на ЕС в крайна сметка законът беше смекчен.

Китай: Прераждане без предварително одобрение

С помощта на такъв закон, китайските власти се опитали да контролират тибетските будисти. Така е, който сложи ръка на прераждането, може да конторлира всичко.

Румъния: Скрабъл

През 80-те години, румънският президент Николае Чаушеску забранява настолна игра "Скрабъл". Причината е, че я смята за "прекалено интелектуална" и "антиправителствена." Демократичните промени пък създадоха на румънците толкова грижи, че никой не се сети да отмени абсурдната забрана.

Манила: Клер Дейнс

След като Клер Дейнс определи филипинската столица Манила като странен, странен и пълен с хлебарки град, всички филми с актрисата бяха унищожени в страната, а самата тя получи забрана за влизане в страната.

Дания: Повечето имена

В Дания има списък на 24 хиляди държавно одобрени имена. Ако родителите искат да дадат на детето си име, което не е в този списък, ще трябва да получат разрешение.

Китай: Avatar 2 D

Китай като цяло не обича филми, в които става дума за борба срещу империалистически сили. Затова властите допуснаха „Аватар“ само на 3D, имайки предвид, че Китай не разполага с почти никакви 3D кина.

Агенция за националната сигурност на САЩ: Ферби

Вероятно подслушваните от АСН ще се почувстват по-малко обидени, ако научат, че параноята на агенцията се простира дотам, че през 1999 г. плюшената играчка Ферби бе заподозряна в шпионаж. Естествено тя получи строга забрана да пристъпва границите на агенцията.

Малайзия: Жълти дрехи

През 2011 г. правителството на Малайзия забрани носенето на жълти фланелки, шапки, гривни и връзки на обувките. Причината е, че жълтото е цветът на опозиционните активисти.

Китай: Жасмин

След Жасминовата революция в Тунис китайските власти решиха да се презастраховат, забранявайки растението, името му, споменаването му и всички песни, съдържащи думата жасмин.

Сингапур: Дъвки

От 1992 г., вносът и продажбата на дъвки в Сингапур са обявени за незаконни, тъй като правителството нареди да се пазят градските улици и обществени места чисти.

Саудитска Арабия: Шофирането за жени

Многобройните опити на саудитките да получат правото да шофират сами доведоха до сблъсъци с полицията и арести. В опит да оправдае ограничението влиятелен консервативен имам стигна дотам да обясни, че шофирането може да доведе до безплодие при жените.

Франция: кетчуп

Забрана за кетчуп засегна ученическите столове . Така френските власти се опитват да насърчат здравословното хранене и традиционната френска кухня. Кетчупът е разрешен само като допълнение към пърженте картофи.

Боливия: McDonalds

McDonalds в Боливия не е забранил официално никой, но за 14 години ресторантите за бързо хранене така и не постигнаха популярност сред хората , консервативни в своите гастрономически предпочитания. Боливия днес е единствената държава от Латинска Америка, която не разполага с McDonalds.

Канада: проходилки

След като през 2004 г., учените са доказали, че пречи на развитието на подвижността при децата, проходилката бе забранена в Канада. Днес канадските деца се учат да ходят, държейки се за стените.

Китай: Пътуване във времето

Централно бюро на Китай в областта на киното, радиото и телевизията реши, че "не е необходимо да се насърчават филми и телевизионни предавания за пътуване във времето, тъй като те отразяват историческите факти погрешно."