Наричат Катрин Хаким „заплаха за феминизма", а всяка нейна публична изява е съпътствана от грандиозен шум.

Хаким е научен сътрудник в катедрата по социология в Лондонското икономическо училище и автор на провокативни книги като „Мамо, искам да стана домакиня" и „Еротичният капитал", в която твърди, че женският сексапил трябва да се цени не по-малко от интелекта.

Поредната й статия „Митовете на феминизма и вълшебният еликсир" също предизвика скандал. Защото в статията социоложката твърди, че най-големият мит за жените е, че желаят да са финансово независими.

Статията веднага предизвика обвинения от страна на феминистки организации като Fawcett Society, че Хаким робува на „старомодни стереотипи, които заплашват прогреса в живота на жените". Мнозина обаче смятат, че авторката просто нарича нещата с истинските им имена.

След десетилетия феминистки кампании за равноправие жените продължават да предпочитат да сключат брак с мъж, който печели повече от тях. Нещо повече- за тях житейската дилема е брак или кариера, смята авторката.

Изводите си Хаким направила на базата на социологическо проучване, според което:

64% от жените искат да се омъжат за по-богат от тях самите мъж

Едва 19% държат мъжът им да е по-образован от тях.

62% искат образованието на мъжа им да съответства на тяхното собствено.

55% биха станали домакини, ако имат финансова възможност да си го позволят.

53% заявяват, че се връщат на работата под натиска на общественото мнение.

Така според авторката „стремежът на жените при възможност да се съберат изгодно с мъж, който е по-добре образован и получава по-добра заплата, са стабилни в повечето европейски държави".

На този фон различните държавни политики с цел стимулиране равенството на половете и женската заетост се оказват само "вълшебният еликсир", който обаче не създава нищо добро.