Океаните свързват континентите на планетата Земя. Те са навсякъде и ни обгръщат. Колкото и красива да е тази връзка, тя създава актуален проблем, когато се замислим за огромните количества боклук, които се натрупват в резултат от човешката дейност.

Когато боклуците попаднат в океана, те започват да пътешестват. Едно от местата, които боклукът „обича”, са карибските брегове на Мексико, в Сиан Каан – прекрасно тропическо природно кътче, обявено от ЮНЕСКО за защитен резерват.

Един талантлив художник използва донесения от вълните боклук по бреговете, за да създаде цветно и алармиращо изкуство.

Алехандро Дюран е от Бруклин и стои зад немалко художествени произведения, вдъхновени от боклука. Изследвайки крайбрежието на Сиан Каан, Дюран открива отпадъци от 50 различни националности и от 6 континента.

Неговият мащабен проект, наречен „Измит”, изследва напрежението между естествения свят и другия – все по-разрастващия се и свръхзастроен.

Вижте още: Няколко любопитни факта за океаните

Надеждата на Дюран е, че като покаже красивите гледки от Сиан Каан, погребани под тоновете боклуци, ще покаже на останалия свят колко значително е замърсяването на океаните.

Проектът му показва предмети от бита, тъй като именно тях използваме както в България, така и навсякъде другаде по света.

Дюран използва натрупаните боклуци, за да създаде специфични скулптури. Сами ще видите как пластмасовите отпадъци образуват любопитни форми, наподобяващи естествени образования – корени, реки, плодове и т.н.

Творбите на Дюран искат да прокарат важно послание: те не просто представят сюрреалистична и фантастична гледка, те представляват инсталации-огледало на реалността и прогноза за бъдещото на природата.