Американец прекара девет месеца в затвора в Обединените aрабски eмирства заради видео, определено като засягащо имиджа на страната. Той се върна в четвъртък в САЩ и първото нещо, което направи бе да потърси ресторант за бързо хранене.

Шезан Касим бе арестуван и вкаран в затвора през април 2013 г. Осъден бе на 23 декември на една година затвор и глоба от 10 хил. дирхама (2700 долара) в Абу Даби по спорен нов закон за престъпленията в кибернетичното пространство.

След завръщането си, Касим даде кратка пресконференция на аерогарата в Минеаполис, САЩ. Той осъди затварянето си "в клетка" и каза, че отива да потърси ресторант от веригата Burger King.

Американецът е бил пуснат заради времето в предварителния арест и "за добро поведение" в затвора, съобщи АФП и БГНЕС.

Девет души са осъдени за снимки и публикуването във видеопортала YouTube на материал, който осмива част от дубайската младеж.

Прочетете повече на: Чуждестранни традиции, които правят туристите за смях

Касим е служител на консултантската мултинационална корпорация PricewaterhouseCoopers и живее в ОАЕ от 2006 г. насам. В 19-минутната пародия той се подиграва с живеещите в квартал Сатва в Дубай млади хора, които не умеят да танцуват.

Американецът заяви, че не е "нарушавал закона"."Не съм направил нищо лошо. Нямаше нищо незаконно в това видео (дори) според закона на ОАЕ", каза той пред журналисти. По-рано говорителката на Държавния департамент Дженифър Псаки подкрепи Касим като изрази "дълбока загриженост във връзка с присъдата" и припомни, че Вашингтон редовно поставя въпроса пред ОАЕ.

Младият мъж говори за затвора си като за "повече или по-малко клетка в продължение на девет месеца, без телевизия, без музика, без нищо", но не спомена за "лошо отношение".Той си позволи да се пошегува за завръщането си в Съединените щати, където вече "ще имам отново достъп до Burger King, голям плюс за мен".

Той и другите затворници - двама индийци и двама от ОАЕ, лишени от свобода, както и канадка, британка и американец, осъдени в тяхно отсъствие, са "изкупителни жертви", заключи Касим.

Прочети повече на: Най-странните неща, забранени от правителства по света