Една от най-впечатляващите истории за бедняци, които са станали милиардери, е тази на имигрант и текстилен работник, който става най-богатия човек в света.

Говорим за Андрю Карнеги.

Ето как става това:

Карнеги е роден в тази малка къща в Данфърмлайн, Шотландия, през 1835 година.

Неговият род си изкарвал прехраната в текстилни фабрики, но след въвеждане на нови и нови технологии, техният бизнес се провалил.

Семейството изпаднало в крайна бедност. Вечер си лягали рано, преди да са огладнели за вечеря. По-късно Карнеги пише „Болеше ме сърцето за това, че баща ми трябваше да се моли на хората за работа. Обещах си, че когато порасна, ще променя това“.

На 12 семейството се мести в Питсбърг при роднини. Всички спят в една стая.

На 13-годишна възраст Карнеги започва да работи в котелното отделение на текстилна фабрика. Вечер имал кошмари, защото се страхувал, че котелът ще гръмне.

Скоро започва работа в телеграфен офис. Докато работел там се стараел да се запознава с важни хора в града.

Карнеги (вдясно) и брат му Том като млади момчета.

На 17 години Карнеги започва работа като асистент на богат собственик на железопътна компания със седмична заплата от 35 долара. През следващите 10 години той става много важен служител за компанията.

В същото време започва да инвестира. Инвестирал 217 долара в автомобилна компания, които скоро станали 5 000 долара на година. Участвал в стартирането на компания за строеж на ж.п. мостове. Инвестициите му станали толкова печеливши, че скоро годишната му заплата от 2400 долара формирала едва 5% от дохода му.

През 1865 година Карнеги напуска ж.п. компанията и се мести в Ню Йорк. Той и майка му се настаняват в луксозен хотел.

През 1873 година Карнеги влиза в бизнеса със стомана. В следващите десетилетия Carnegie Steel ще се превърне в империя, благодарение на това, че рано усвоява иновации в производствения процес.

Историкът Джон Ингам казва, че успехът на Карнеги се дължи на това, че е имал способността да предвижда историята.

На 45-годишна възраст той започва връзка с 24-годишната Луис Уитфийлд, дъщеря на търговец. Майката на Карнеги е против връзката им, но шесто години по-късно и година след смъртта й те се женят.

През 1897 година Карнеги се връща в Шотландия и купува замъка Skibo Castle.

През 1900 година неговата компания произвежда повече стомана, отколкото цяла Великобритания.

През 1901 година Карнеги е на 66 г. Той продава своята компания на JP Morgan за 480 млн. долара. Половината от тази сума отива директно при него. Новата компания се нарича United States Steel Corporation.

След сделката той е най-богатият човек в света. Дж. Морган го поздравява за това, а Карнеги отговаря с „Не знам дали не трябваше да поискам 100 млн. долара повече.“ Морган отговаря: „Ако ги бяхте поискал, щяхте да ги получите.“

Карнеги често казва, че този, който умре много богат, е умрял в позор. Той посвещава последните 18 години от живота си на филантропия. Прави дарения на 3000 библиотеки, паркове и др, каузи.