Технологичният университет в Айндховен обяви планове за 3D отпечатване на серия от бетонни къщи, които ще бъдат отдавани под наем. Холандският университет планира построяването им в следващите пет години, като те ще отговарят на всички съвременни изисквания за комфорт. Ще бъдат закупени и отдадени от компания за недвижими имоти.

Проектът Milestone ще се реализира в партньорство с общината, строителя Ван Вийнен, фирмата за недвижими имоти Vesteda, производителя на материали Saint Gobain-Weber Beamix и инженерингова компания Witteveen + Bos.

Първата къща, която се очаква да бъде завършена през 2019 г., ще бъде едноетажно бунгало с три спални. След това ще бъдат построени четири многоетажни жилища в Meerhoven, нов регион на Айндховен, разположен на запад от центъра на града, в близост до летището.

Къщите ще бъдат правени една по една, за да може екипът да се учи от всяка сграда. За начало елементите ще бъдат отпечатани в университета, но целта е накрая всичко да се реализира на строителната площадка.

Според екипа последната къща ще бъде отпечатана и сглобена на място.

Робот принтира къщи за 8 часа! Вижте ги отвътреНякои строители вече смело залагат на новите технологии

Визуализациите от Техническия университет в Айндховен показват дизайн с извити бетонни стени, балконни вдлъбнатини и дълбоки прозорци и врати.

"Неправилната форма на сградите може да се реализира благодарение на една от основните характеристики на 3D печата – да принтира почти всяка форма".

Айндховен, който е и дом на престижната Академия по дизайн, се надява да се утвърди като специалист в 3D принтирането.

Екипът на Техническия университет в Айндховен, ръководен от изследователя Тео Салет, стои и зад първия 3D бетонен мост, построен в края на 2017 г.

"3D отпечатването на бетон е революция в строителната индустрия", коментират от екипа на Салет. "Освен възможността да се изгражда почти всяка форма, то също така позволява на архитектите да проектират много фини бетонни конструкции."

"Друго важно предимство е устойчивостта, тъй като е необходим много по-малко бетон и следователно много по-малко цимент, което намалява емисиите на CO2 от производството на цимент", добавят те.