Китай внася рекордни количества банани, съобщава Bloomberg.

Средната класа в страната обръща все повече внимание на здравословното хранене, което е основната причина за по-високото търсене на тропическите плодове.

Вносът на банани в Поднебесната империя скочи до исторически връх от 227 199 тона през май, по данни на китайските митнически власти.

Общият внос на плодове и ядки пък възлиза kd 720 000 тона, което представлява осемкратно увеличение спрямо същия период на миналата година.

През последните години Китай разчита все повече на вноса на банани, тъй като местното производство страда от дефицит на свободни земеделски площи и от пораженията, нанесени от гъбичната инфекция по банановите плантации, известна като "панамска болест".

Най-големите вносители на банани в Китай са от Югоизточна Азия и Южна Америка.

Миналата година Китай изпревари Япония като най-големия експортен пазар на банани от Филипините. Над две трети от банановия износ на тихоокеанската островна държава отива за Поднебесната империя. Силен ръст отчитат и доставките от Мексико и Камбоджа.

За цялата 2018 h= в Китай са внесени над 1.5 м.k= тона банани, или с 50% повече от предходната година.

Застрашени ли са бананите от изчезване? Смъртоносната за растенията Панамска болест унищожава цели плантации в Африка и Азия

Търсенето се повишава благодарение на нарастването на доходите и на все по-голямата популярност на здравословниje диети, пише още изданието. Банановите шейкове и банановият чипс са сред летните хитове в китайските заведения.

Заедно с обемите на вноса се повишават и цените на дребно. Миналия месец цените на свежите плодове достигнаха исторически връх и засилиха опасенията за ускоряващата се инфлация.

Поскъпването обаче може и да се забави през летните месеци, когато и сезонното предлагане е по-високо, смятат експертите на Nomura Holdings, цитирани от Bloomberg.

Според тях вносът ще продъжи да бъде водещият фактор за движението на цените на бананите и на останалите плодове и зеленчуци.