Безрарботен британец, който спечели джакпот от 3.75 милиона паунда (близо 4.5 милиона евро), продължава да взима социални помощи в размер на 3000 паунда (около 3 600 евро) месечно, пише Daily Mail.

30-годишният Томас Рош и неговата съпруга Шели, които имат осем деца, се сдобиха с ново жилище с шест спални, както и с пет луксозни автомобила след голямата печалба, но въпреки това нямат никакво намерение да се отказват от социалните помощи.

Томас ударил джакпота в сайт за онлайн залагания.

"Вкарахме 58 паунда в сметката, като всяко завъртане на онлайн ротативките струва по 1 паунд. И двамата играехме, но точно в този момент той държеше телефона. В първия момент не можахме да повярваме какво се случва, помислихме, че има някакъв бъг в приложението", разказва Шели.

Тя и съпругът ѝ твърдят, че са информирали службите за промяната във финансовото им състояние, но с изненада научили, че голяма част от социалните помощи, които взимат за отглеждане на децата, не са свързани с личните им доходи.

Единственото, което губят, е минималното обезщетение за безработица, но всички останали придобивки си остават, тъй като не са свързани с имотното състояние и освен това са освободени от данъци.

Томас и Шели имат осем деца на възраст между осем месеца и 12 години. Най-големият им син страда от синдром на дефицит на вниманието, 10-годишната им дъщеря е диагностицирана с аутизъм, а 8-годишният им син е с хиперактивно разстройство.

Те получават допълнителна помощ от държавата, а общата сума, която семейството взима под формата на социални помощи всеки месец, възлиза на около 3 000 паунда.

Шели признава, че джакпотът е променил изцяло живота на нейното семейство. Доскоро те не са имали собствен автомобил и тя е трябвало да води децата на училище с градския транспорт. Сега младата майка си мечтае да ги заведе в Ню Йорк и в Дисниленд.

Не всички обаче гледат с добро око на начина, по който семейството се възползва от щедростта на държавата.

"На практика това са милионери на помощи", казва един от близките на семейство Рош.

Държавата обаче не може да направи почти нищо по въпроса.

"Някои от социалните помощи не са свързани с доходите или имотното състояние. Бенефициентите могат да се откажат, ако преценят, че вече нямат нужда от тях, но това решение зависи от тях, а не от социалните служби", обясняват от британското бюро по труда.

Засега Томас и Шели предпочитат да се възползват от подкрепата на държавата, въпреки че наскоро са сменили общинското си жилище в Източен Лондон с луксозно имение край Дувър, Кент, което разполага с двор от над 12 декара. Пред сградата са паркирани пет лъскави автомобила и ATV.