Вече 25 години едно състезание проверява уменията на най-добрите бъдещи автомобилни инженери в света. За втори път и български учени се включиха в престижната надпревара на Shell Eco-marathon. Те се опитаха да създадат съвършения автомобил на бъдещето.

Млади инженери и дизайнери от три континента вече четвърт век преследват една стара човешка мечта със средствата на модерните технологии - създаването на вечен двигател. За разлика от средновековните алхимици, студентите от Техническия университет (ТУ) в София дадоха своя реален отговор в престижния Shell Eco-marathon.

"Студентите от различните технически университети трябва да създадат автомобил, който да измине максимално разстояние с минимално количество гориво. Като отделя възможно най-малко вредни емисии. Според нас така изглеждат автомобилите на бъдещето", обяснява Желязко Картунов.

Българският отговор на световната енергийна криза е направен от стъкломат. Автомобилът на ТУ изминава 100 километра с едва един литър гориво. Средната му скорост е 50 километра в час. Другият български участник е автомобилът на Техническия университет във Варна. Той се състезава в категорията "Прототипи".

Рекордът на състезанието е почти 3800 километра с един литър гориво, изминат от френския отбор. За разлика от западните им колеги, проблемите пред българските студенти са най вече финансови. И макар че бъдещите конструктори и дизайнери сами купуват част от материалите, се заканват догодина да покажат на света, че са готови да създадат съвършената кола на бъдещето.