Бившият австралийски премиер Тони Абът е бил сред няколкото депутати от Либерната партия, които са върнали часовниците си Rolex, които получили като подарък от китайски милиардер, след като осъзнали, че всъщност са истински, информира Guardian.

Години наред политиците смятали, че часовници са фалшиви. Китайският бизнесмен Ли Руипенг, председател на Li Guancheng Investment Management Group, който успява да натрупа състояние от продажбата на полуготови спагети им подарил часовниците в найлонови торбички по време на официална вечеря.

Абът, Стюърт Робърт, който в момента е поставен под натиск заради спорно посещение в Китай през 2014 г. и тогавашния опозиционен лидер Йън Макфърлейн получили часовниците Rolex в австралийския парламент през 2013 г.

Тъй като политиците помислили, че часовниците са фалшиви, те ги декларирали официално като подаръци на стойност между 300 и 500 долара и с това въпросът приключил. По-късно политик, който притежавал истински Rolex поздравил Макфърлейн за неговия часовник и те осъзнали, че той струва около 40 000 долара.

Впоследствие часовниците били събрани и върнати.

Китай е известен с имитациите си на луксозни стоки. Проведено наскоро проучване на преподавателя в Нюйоркския университет Деймън Маккой проследило плащанията за луксозни стоки по цял свят.

След като направил около 300 покупки, той засякъл 97% от плащанията му да се връщат обратно в три големи китайски държавни банки.